Nieve vyhral trinástu etapu na Gire, Amador do ružového

Španiel Mikel Nieve z tímu Sky ušiel v predposlednom stúpaní a tešil sa z prvého víťazstva v tejto sezóne.CIVIDALE DEL FRIULI 20. mája (WebNoviny.sk) – Španielsky cyklista Mikel Nieve zvíťazil na pretekoch Giro d´Italia v piatkovej 13. etape, ktorá viedla z Palmanovy do Cividale del Friuli a merala 170 km.

Tridsaťjedenročný jazdec tímu Sky ušiel v predposlednom stúpaní na Cima Porzus (8,7 km, 8,2 %) a tešil sa z prvého víťazstva v tejto sezóne, v cieli mal náskok 43 sekúnd pred druhým Giovannim Viscontim z Movistaru. Na treťom mieste skončil ďalší Talian Vincenzo Nibali (Astana) s odstupom 1:17 min.

Odporúčame:

Video: Skujiňš hrdinom z úniku, Sagan zaostal o 56 sekúnd

„Mali sme plán, že po odstúpení lídra tímu Mikela Landu je našou povinnosťou vyhrať etapu. Dnes to bolo možné, snažili sme sa ísť naplno od začiatku. Aj v ďalšom priebehu pretekov sa budeme usilovať o etapové prvenstvo. Zajtra bude ťažký deň. Budeme to skúšať vo všetkých horských etapách. Našou momentálnou prioritou sú čiastkové víťazstvá,“ povedal Nieve v cieli v televíznom interview.

Po piatku má 99. ročník Gira nového lídra, pretože doterajší držiteľ ružového trička, Luxemburčan Bob Jungels zo zoskupenia Etixx-QuickStep, zaostal. Na čelo priebežnej celkovej klasifikácie sa dostal Kostaričan Andrey Amador z Movistaru, pred Jungelsom má 26-sekundový náskok. Nibali na tretej priečke zaostáva o 41 sekúnd. Amador je prvým cyklistom z Kostariky, ktorý si na seba oblečie ružový dres pre vedúceho jazdca.

„Dnes sme sa prvýkrát ukázali v horách, posledné stúpanie mi príliš nesedelo a bol som trochu vzadu. V zjazde som sa však dokázal vrátiť a získať ružové tričko. Valverde je v dobrej pozícii, všetko je viac-menej pokope. Teraz sa presúvame do vysokohorského prostredia, uvidíme, čoho sme schopní,“ uviedol Amador.

Po viacerých pokusoch o únik sa po prvých dvoch stúpaniach vytvorila vpredu početná vedúca skupina, z ktorej sa neskôr ocitol vpredu osamotený Nieve. Za ním išli asi s minútovým mankom Dombrowski (Cannondale), Visconti a Montaguti (Ag2r). V poslednom stúpaní na Valle (6,2 km, 7,8 %) 17 km pred cieľom začal mať problémy líder celkového poradia Jungels, v hlavnej skupine boli aj Nibali s Valverdem (Movistar). Za Nievem sa vydal Visconti, na vrchole kopca zaostával o takmer o 50 sekúnd. Päť kilometrov pred páskou mal Nieve k dobru skoro minútu, napokon doviedol svoje úsilie do víťazného konca.

V sobotu je na programe 14. etapa s prívlastkom horská. Na cyklistov čaká šesť vrchárskych prémií so záverečnou čerešničkou na torte – 360 m dlhý kopček Muro del Gatto s priemerným sklonom 14 %.

Výsledky – Giro d´Italia 2016:

13. etapa (Palmanova – Cividale del Friuli, 170 km): 1. Mikel Nieve (Šp.) Sky 4:31:49 h, 2. Giovanni Visconti (Tal.) Movistar +43 s, 3. Vincenzo Nibali (Tal.) Astana, 4. Alejandro Valverde (Šp.) Movistar, 5. Rafal Majka (Poľ.) Tinkoff, 6. Stefan Denifl (Rak.) IAM Cycling – všetci +1:17 min

Poradie po 13. etape: 1. Andrey Amador (Kostarika) 54:05:50 h, 2. Bob Jungels (Lux.) Etixx-QuickStep +26 s, 3. Vincenzo Nibali (Tal.) Astana +41, 4. Alejandro Valverde (Šp.) Movistar, 5. Steven Kruijswijk (Hol.) LottoNL-Jumbo – obaja +43, 6. Rafal Majka (Poľ.) Tinkoff +1:37 min

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

20. mája 2016