Nemožnosť voliť zo zahraničia v prezidentských voľbách je podľa opozície protiústavná

402911_prezidentske volby 676x488.jpg

BRATISLAVA 6. marca (WebNoviny.sk) – Počas blížiacich sa prezidentských volieb nebudú mať možnosť voliť občania Slovenska, ktorí budú v čase voľby v zahraničí.

Rozpor s Ústavou SR

Preto skupina 37 opozičných poslancov za stranu Sloboda a Solidarita (SaS), Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti a Sme rodina spolu s občianskou iniciatívou Srdcom doma a advokátskou kanceláriou Stentors v stredu podali do Kancelárie Ústavného súdu SR v Bratislave na Župnom námestí podnet na preskúmanie ústavnosti súčasného stavu, ktorý s výnimkou parlamentných volieb neumožňuje voliť Slovákom v zahraničí.

„Neumožniť voliť občanom v zahraničí je v rozpore s Ústavou SR. Pokiaľ ide o demokraciu, toto je kľúčová téma, Slovensko upiera právo občanom, ktorí žijú v zahraničí a nemôžu voliť,“ povedal v stredu na tlačovej besede poslanec NR SR za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) a tímlíder strany pre zahraničnú politiku a politický systém Martin Klus s tým, že približne 350 tisíc občanov nebude mať právo voliť.

Výzva Pellegrinimu

Podľa poslanca NR SR za SaS Ondreja Dostála neexistuje legitímny dôvod, prečo by nemohla byť voľba poštou umožnená aj v iných typoch volieb ako v parlamentných. Ako povedal na stredajšej tlačovej besede Samuel Zubo, predseda petičného výboru občianskej iniciatívy Srdcom doma, mnohé susedné krajiny majú zavedené právo voliť zo zahraničia.

„Je mi ľúto, že tu nie sú aj koaliční poslanci,“ uviedol s tým, že o možnosti voľby zo zahraničia oslovili aj koaličné strany. Vyzval premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD), aby ministerstvo vnútra vytvorilo legislatívne zmeny, aby občania mohli voliť, aj keď sú v čase volieb v zahraničí.

Voľby prezidenta Slovenskej republiky budú 16. marca a prípadné druhé kolo 30. marca. V súčasnosti sa uchádza o dôveru trinásť kandidátov a kandidátok.

Viac o téme: Prezidentské voľby 2019 na Slovensku

Viac k témam: ministerstvo vnútra SR, OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, Prezidentské voľby 2019 na Slovensku, SaS Sloboda a Solidarita, Sme Rodina Boris Kollár, Smer-SD, SPOLU – občianska demokracia
Zdroj: Webnoviny.sk – Nemožnosť voliť zo zahraničia v prezidentských voľbách je podľa opozície protiústavná © SITA Všetky práva vyhradené.

6. marca 2019