Nemocnice výpovede voči poisťovni Union zatiaľ nestiahnu

Nemocnice združené v ANS sa rozhodnú po tom, ako dopadnú rokovania so zdravotnou poisťovňou Union v pondelok 19. decembra.

MARTIN 13. decembra (WebNoviny.sk) – Napriek tomu, že Union zdravotná poisťovňa (ZP) sa rozhodla ustúpiť požiadavkám Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) a ponechať jej členským nemocniciam všetky príplatky, 44 nemocníc naďalej zostáva vo výpovedi.

Rozhodnú sa po tom, ako dopadnú rokovania so zdravotnou poisťovňou Union v pondelok 19. decembra. Ak dôjde ku kompromisnému riešeniu a bude jasne ekonomicky vyčíslené, akým spôsobom sa nám príplatky vrátia, väčšina nemocníc deklarovala, že výpovede stiahnu,“ uviedol prezident Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko po utorňajšom zasadnutí zhromaždenia členov ANS v Martine.

Odporúčame:

Poisťovňa Union ponechá nemocniciam všetky príplatky

Drucker: Dohoda medzi Unionom a nemocnicami ešte nie je

Union mlčí, nemocnice stále nedostali novú ponuku

Asociácia od poisťovne Union požaduje, aby všetky príplatky za rok 2016 vyplatila nemocniciam formou splátkového kalendára alebo úhradou jednostranným aktom. „Ak dôjde k takejto dohode, Asociácia nemocníc Slovenska pristúpi k rokovaniam ohľadom zmluvných vzťahov na rok 2017. Uvidíme, aká bude ponuka zo strany zdravotnej poisťovne Union. Sme pripravení baviť sa o prvom štvrťroku alebo polroku 2017, ale nebudeme súhlasiť s tým, aby sa nám peniaze za rok 2016 vracali do zmlúv na rok 2017, a aby dochádzalo k tomu, že sa to bude miešať so zmluvami budúceho roka. Budeme to chcieť jednoznačne oddeliť,“ povedal Petko.

Union zdravotná poisťovňa (ZP) v pondelok informovala o tom, že ustúpi požiadavkám Asociácie nemocníc Slovenska a ponechá jej členským nemocniciam všetky príplatky za rok 2016. „Bolo to veľmi ťažké rozhodnutie, pretože nás veľmi negatívne finančne zasiahne a nerieši systémový problém s nedostatočným financovaním zdravotníctva. Keďže sme na základe vyhlásení ANS a jej členov nadobudli pocit, že zdravotná starostlivosť našich poistencov by mohla byť významne obmedzená, rozhodli sme sa ustúpiť. Poistenci sú pre nás prvoradí a my urobíme všetko, aby nebola ohrozená ich kompletná zdravotná starostlivosť,“ uviedol generálny riaditeľ Union ZP Michal Špaňár.

Zdravotná poisťovňa napriek ústupku upozorňuje, že zdravotníctvo bude čeliť v budúcom roku rovnakému problému s nedostatočným financovaním aj vzhľadom na to, že sadzba za poistencov štátu sa zníži zo 4,41 % na 3,78 %. Union preto očakáva, že Ministerstvo zdravotníctva SR a všetky ďalšie zodpovedné úrady budú tento vážny problém riešiť.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

13. decembra 2016