Nemeckým regiónom zasiahnutým povodňami opäť hrozia silné dažde

466842_germany_europe_floods_93785 59bc73faeae942f182df0d17724acd1b 676x451.jpg

22.7.2021 (Webnoviny.sk) – Nemeckým regiónom, ktoré minulý týždeň zasiahli smrtiace povodne, hrozia počas víkendu ďalšie silné dažde. Vo štvrtok na to upozornil národný meteorologický ústav.

Výskyt lokálnych búrok je podľa meteorológov pravdepodobný od sobotňajšieho poludnia a postupne počas dňa by sa mali rozšíriť do väčších oblastí spolkovej krajiny Porýnie-Falcko.

Stúpajúci počet obetí

Úrady tiež vo štvrtok informovali, že počet potvrdených obetí záplav v tejto spolkovej krajine stúpol na 128. V celom Nemecku registrujú 177 mŕtvych a ďalších 31 obetí hlási Belgicko.

Na pretekárskom okruhu Nürburgring medzitým vyrástol tábor pre záchranárov. Na pomoc do oblasti údolia rieky Ahr nasadili viac ako 4 500 pracovníkov civilnej ochrany, hasičov a vojakov.

Program pomoci obetiam

Nemecký vládny kabinet v stredu schválil program bezprostrednej pomoci obetiam minulotýždňových povodní v celkovom objeme zhruba 400 miliónov eur.

Ďalšie miliardy eur plánuje vláda vyčleniť na obnovu zasiahnutých oblastí. Konkrétna čiastka bude známa, keď úrady získajú lepší prehľad o rozsahu škôd.

Obrovský rozsah škôd

Kancelárka Angela Merkelová vo štvrtok na tlačovej konferencii skonštatovala, že rozsah škôd ešte neurčili, no je nesmierny.

Zároveň tiež poznamenala, že podľa nemeckej železničnej spoločnosti Deutsche Bahn povodne zasiahli 600 kilometrov železníc.

Na opravu všetkých týchto škôd budeme potrebovať dlhší čas,“ uviedla kancelárka.

Viac k témam: meteorológia, povodne, silné dažde, záplavy
Zdroj: Webnoviny.sk – Nemeckým regiónom zasiahnutým povodňami opäť hrozia silné dažde © SITA Všetky práva vyhradené.

22. júla 2021