Nemecká polícia opäť zasiahla proti krajne pravicovým Ríšskym občanom, počas razií postrelili policajta

409121_nemecko 1 676x415.jpg

22.3.2023 (SITA.sk) – Nemecká polícia v stredu vykonala razie v súvislosti s údajným prevratom podporovateľov krajne pravicovej skupiny.

Počas jednej z týchto prehliadok podozrivý postrelil policajta do ruky. Informuje o tom agentúra AP s odvolaním sa na nemecké úrady.

Razie v 20 nehnuteľnostiach

Minister spravodlivosti Marco Buschmann na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter uviedol, že spolková prokuratúra nariadila prehliadky 20 nehnuteľností v súvislosti s hnutím Ríšskych občanov (Reichsbürger), ktoré spochybňuje legitimitu súčasnej nemeckej ústavy a vlády.

Incident, pri ktorom postrelili policajta, „ukazuje, aké nebezpečné je nasadenie,“ povedal Buschmann. Dodal, že zbrojné úrady „sú povinné odzbrojiť ‚Ríšskych občanov‘“.

Spolková prokuratúra uviedla, že policajti patriaci k špeciálnym silám v stredu išli v Reutlingene prehľadať dom muža, ktorý bol uvedený ako svedok v prípade údajného sprisahania, ktoré úrady odhalili v decembri.

Policajti našli muža, ktorého identifikovali ako Markusa L., v obývačke so zbraňou namierenou proti nim. Ich výzvy na zloženie zbrane ignoroval, čo viedlo k prestrelke a postreleniu policajta. Muža následne zatkli pre podozrenia z pokusu o vraždu a ublíženia na zdraví.

Pribudli ďalší piati podozriví

V súvislosti s decembrovou akciou, ktorá viedla k zatknutiu viac ako 20 ľudí, podľa prokurátorov pribudlo päť ďalších podozrivých v Nemecku a Švajčiarsku.

Podozriví sú obvinení z podpory teroristickej organizácie, uviedla nemecká tlačová agentúra dpa.

Prokuratúra dodala, že ostatný zásah v ôsmich nemeckých štátoch a vo Švajčiarsku zahŕňal aj prehliadky nehnuteľností u 14 osôb, ktoré nie sú podozrivé.

Viac k témam: Krajná pravica, Pokus o prevrat
Zdroj: SITA.sk – Nemecká polícia opäť zasiahla proti krajne pravicovým Ríšskym občanom, počas razií postrelili policajta © SITA Všetky práva vyhradené.

22. marca 2023