NATO zvažuje posilnenie svojej prítomnosti v Čiernom mori

Zvýšená prítomnosť v Čiernom mori by sa mohla stať realitou ešte pred júlovým summitom NATO.Sofia 22. apríla (WebNoviny.sk) – Turecko, Bulharsko a Rumunsko by mohli posilniť námornú prítomnosť Severoatlantickej aliancie v oblasti Čierneho mora. Počas návštevy Sofie to v piatok vyhlásil námestník generálneho tajomníka NATO Alexander Vershbow, ktorého citovala agentúra Reuters.

Podľa jeho slov by malo ísť o súčasť širšej stratégie zameranej na odstrašenie Ruska, ktoré posilňuje svoje vojenské kapacity v oblasti Čierneho mora vrátane anektovaného Krymského polostrova, ako aj na iných miestach v blízkosti východného krídla NATO.

V Čiernom mori už teraz hliadkujú plavidlá aliancie, podľa Vershbowa je však potrebné zvážiť „trvalejšiu vojenskú prítomnosť NATO“ s osobitným dôrazom na „námorný potenciál“. Zvýšená prítomnosť v Čiernom mori by sa mohla stať realitou ešte pred júlovým summitom NATO, a to v rámci plánov na rotáciu vojsk v Poľsku a pobaltských krajinách.

„Medzi spojencami z Čiernomoria sa vedú veľmi prínosné diskusie o užšej integrácií ich námorných síl a operácií,“ uviedol Vershbow, pričom v tejto súvislosti menoval Turecko, Bulharsko a Rumunsko.

Čierne more má podľa agentúry Reuters strategický význam pre Východ i Západ vzhľadom na tamojšie zásoby energetických surovín a geografickú polohu v susedstve Blízkeho východu.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

22. apríla 2016