NATO neodíde z Afganistanu predčasne, potvrdil to Lajčák

Minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák zdôraznil, že aliancia do Afganistanu veľa investovala a že táto krajina je dnes iná, ako keď do nej v roku 2001 prichádzali vojaci NATO.

BRUSEL 7. decembra (WebNoviny.sk) – Slovensko bude podporovať spoločné úsilie Severoatlantickej aliancie a jej spojencov v Afganistane dovtedy, kým nebudú jasné záruky, že sa táto krajina dokáže sama postarať o svoju bezpečnosť.

Uviedol to minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák na konci dvojdňových rokovaní šéfov diplomacií NATO v Bruseli. Lajčák zdôraznil, že aliancia do Afganistanu veľa investovala a že táto krajina je dnes iná, ako keď do nej v roku 2001 prichádzali vojaci NATO. „Ale nebolo by zodpovedné odísť teraz. Lebo nemáme garanciu, že tie pozitívne zmeny sú nezvratné a preto tá naša prítomnosť bude pokračovať. Nikto nerozporuje, že tam budeme tak dlho, pokiaľ bude potrebné,“ uviedol šéf slovenskej diplomacie.

Lajčák zároveň pripomenul, že povaha misie NATO v Afganistane sa za posledné tri roky dva razy zmenila: dnes vojaci aliancie a príslušníci jej misií zabezpečujú výcvik, pomoc a podporu pre domáce bezpečnostné zložky. „Som rád, že ten istý pocit, pokiaľ ide o Afganistan, veľmi silne prevažuje aj na Slovensku. Všetci sa k tomu hlásime a vždy aj v parlamente bola jednota. Že keď sme už toľko investovali, aj ľudské aj finančné zdroje, Slovensko je pripravené aj naďalej byť súčasťou spoločného úsilia NATO v Afganistane a odísť odtiaľ až keď budeme vedieť, že tie naše investície sú nezvratné,“ povedal Lajčák v závere.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

7. decembra 2016