NATO a USA spustili v Rumunsku protiraketový systém Aegis

Rusko nenechá bez odpovede realizáciu plánov NATO v Rumunsku a Poľsku.DEVESELU 12. mája (WebNoviny.sk) – Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v štvrtok na rumunskej vojenskej základni Deveselu oficiálne uviedol do prevádzky komplex protiraketovej obrany Aegis. Informovala o tom agentúra DPA, ktorá uviedla, že Rusko umiestnenie tohto systému v Rumunsku označilo za škodlivé a za ohrozenie strategickej stability.

Cieľom systému je reagovať na Irán

Moskva sa podľa DPA domnieva, že nový americký systém by mohol zostreľovať ruské rakety, zatiaľ čo aliancia namieta, že technicky to nie je možné. Spojené štáty, ktoré boli vedúcou silou projektu, uviedli, že cieľom nového systému je reagovať na pretrvávajúcu hrozbu, ktorú predstavuje Irán.

V článku, ktorý Stoltenberg napísal pre štvrtkové vydanie rumunského denníka Adevarul, sa uvádza, že „geografia a fyzika znemožňujú systémom NATO, aby zostreľovali ruské medzikontinentálne balistické rakety“. Vysvetlil, že to nie je možné vzhľadom na nízky počet striel tohto protiraketového systému a polohu, ktorá je buď „príliš na juh, alebo príliš blízko k Rusku“. Stoltenberg dodal, že tieto fakty boli a budú ruskému vedeniu vysvetľované.

Systém protiraketovej obrany v Rumunsku je súčasťou štítu, ktorý tvoria aj prvky protivzdušnej obrany na amerických lodiach a spojeneckých plavidlách či radar s raketami v Turecku.

Druhá základňa vznikne neďaleko poľského mesta Redzikowo

Základňa Deveselu bola vybudovaná Spojenými štátmi. Pod kontrolu NATO ju prevedú v júli počas summitu aliancie, ktorý sa bude konať vo Varšave.

Druhá základňa vznikne neďaleko poľského mesta Redzikowo, kde by ju mali uviesť do prevádzky v roku 2018. S jej výstavbou sa oficiálne začne tento piatok. Ako pripomenula agentúra DPA, Redzikowo leží v blízkosti ruskej exklávy, Kaliningradskej oblasti.

Podľa Stoltenberga zariadenie v Deveselu „podstatne zvyšuje obranné pokrytie územia NATO pred útokmi raketami stredného a krátkeho doletu“.

„Nikdy nemôžeme presne vedieť, aké výzvy sú pred nami. Šesťdesiatsedem rokov dejín NATO nás to dobre naučilo. Ale učia nás aj to, akú hodnotu má pripravenosť brániť naše národy pred akoukoľvek hrozbou a kedykoľvek,“ zdôraznil.

Rusko reaguje

Najnovší krok NATO nenechá Rusko bez odozvy, upozornil vo štvrtok v Moskve predseda branného výboru ruskej Rady federácie Viktor Ozerov. „My sme neraz hovorili, že to nepovedie k zlepšeniu vzájomných vzťahov medzi Ruskom a USA, Ruskom a NATO. Žiaľ, nepočúvajú nás. Rusko bude nútené prijať opatrenia vojensko-technického charakteru,“ spresnil Ozerov podľa agentúry Interfax.

Ozerov týmto vyhlásením reagoval na uvedenie do prevádzky komplex protiraketovej obrany Aegis, ktorý je dislokovaný na vojenskej základni Deveselu, ako aj na začatie výstavby základne pre komplex Aegis v poľskom meste Redzikowo. Ozerov poznamenal, že Rusko sa domnieva, že tento komplex opatrení je zameraný na zdržiavanie ruských strategických jadrových síl. Poznamenal, že jednou z odpovedí Ruska môže byť aj rozmiestnenie najmodernejších zbraní v Kaliningradskej oblasti.

Interfax pripomenul, že pred časom sa nevylučovala pravdepodobnosť, že v Kaliningradskej oblasti budú rozmiestnené operačno-taktické raketové komplexy Iskander-M, ktoré sú schopné zasiahnuť ciele vo vzdialenosti do 500 kilometrov.

Ruský politik citoval nemenovaných odborníkov, ktorí sa vyjadrili, že „protiraketové systémy v Rumunsku a Poľsku nielen posilňujú bezpečnosť, ale dajú sa veľmi rýchlo prebudovať na systémy, ktoré nesú jadrové zbrane“. Zaujímal sa tiež, ako budú USA vysvetľovať nutnosť rozmiestnenia prvkov protiraketovej obrany v Európe v súčasnej situácii, keď je problém s kontroverzným iránskym jadrovým programom vyriešený.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

12. mája 2016