Našli prvú z vyše 200 školáčok unesených skupinou Boko Haram

Falmatu Mbalalovú našli v utorok v dedine Baale neďaleko mesta Damboa, iba niekoľko kilometrov od miesta, z ktorého ju v roku 2014 uniesli.Abuja 18. mája (WebNoviny.sk) – Prvú z vyše 200 školáčok, unesených pred dvoma rokmi islamistickou teroristickou skupinou Boko Haram z mesta Chibok na severovýchode Nigérie, našli v štáte Borno.

Falmatu Mbalalovú našli v utorok v dedine Baale neďaleko mesta Damboa, iba niekoľko kilometrov od miesta, z ktorého ju v roku 2014 uniesli. Uviedol to hovorca armády Sani Usman. V súčasnosti 19-ročná žena údajne ušla z blízkeho lesa Sambisa, kde má Boko Haram podľa dostupných informácií tajné tábory.

Unesené zadržiavajú v lese

Mbalalovú našla blúdiť po dedine skupina členov civilnej stráže, ktorí ju odovzdali armáde. Tlačovej agentúre DPA to v stredu povedal hovorca mestského úradu v Chiboku Allen Manasseh. Jej rodičia, ako aj zástupca riaditeľa školy v Chiboku, z ktorej Mbalalovú uniesli, ju identifikovali. Mbalalová zostáva v stredu vo vojenskej väzbe na ďalšie vypočúvanie.

Vyše 200 unesených dievčat a mladých žien je stále zadržiavaných v lese Sambisa, vyhlásili aktivisti za ľudské práva.
Nezvestnú školáčku zachránili spolu s malým dieťaťom a ďalšou ženou, uviedla pre miestnu televíziu Channels TV tajomníčka Združenia rodičov unesených dievčat z Chiboku, Zanna Usmanová. Podľa hovorcu kampane Priveďte späť naše dievčatá je ročné dieťa potomkom Mbalalovej.

Z dievčat urobili sexuálne otrokyne

Skupina Boko Haram uniesla 276 dievčat a mladých žien 14. apríla 2014 z ich školského internátu. Vtedy sa podarilo ujsť iba približne 50 uneseným – väčšinou išlo o študentky vo veku 16-18 rokov. Podľa presvedčenia verejnosti je zvyšok unesených stále v moci Boko Haram – buď sa z nich stali sexuálne otrokyne alebo ich donútili vydať sa za bojovníkov tohto militantného hnutia.

Boko Haram neustále ohrozuje obyvateľstvo v obciach na severovýchode Nigérie a podniká aj útoky v susednom Čade, Nigeri a Kamerune. Cieľom hnutia je vytvoriť vlastný štát, kde chce uplatňovať prísnu formu islamského práva známeho ako šaría. Od roku 2009 zomrelo pri útokoch týchto sunnitských fundamentalistov najmenej 14.000 ľudí v Nigérii, Čade, Kamerune a Nigeri. Podľa odhadu OSN ušlo zo svojich domovov v tomto regióne kvôli Boko Haram okolo 2,7 milióna obyvateľov.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

18. mája 2016