NASA: Riziko roztápania grónskych ľadovcov je väčšie

Vedci doteraz predpokladali, že hĺbka oceánu je pod grónskymi ľadovcami dostatočne malá na to, aby si voda v oceáne udržala nízku teplotu.Washington 24. apríla (WebNoviny.sk) – Mnohým ľadovcom v Grónsku hrozí, že sa roztopia rýchlejšie, ako sa doteraz predpokladalo, uviedli v piatok americkí vedci.

Približne 90 percent grónskych ľadovcov ústi do oceánu. A topia sa tak nielen zhora v dôsledku pôsobenia slnka a teplého vzduchu, ale aj zdola, kde sa stretávajú s teplejšou oceánskou vodou, oznámil americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA).

Odporúčame:

Novú klimatickú dohodu slávnostne podpísalo 175 krajín sveta

Zatiaľ čo vo väčšine svetových oceánov je voda na povrchu teplejšia ako v hĺbke, v Grónsku je to naopak, pretože topiace sa ľadovce udržiavajú horné vrstvy oceánu oveľa chladnejšie.

Vedci doteraz predpokladali, že hĺbka oceánu je pod grónskymi ľadovcami dostatočne malá na to, aby si voda v oceáne udržala nízku teplotu.

Vedecký tím však zistil, že oceán pod grónskymi ľadovcami je oveľa hlbší, ako sa domnievali, čo znamená, že sa tam nachádza hlbšia teplejšia vrstva vody, ktorá môže pôsobiť na chladnejšie ľadové vrstvy nad sebou, vysvetlila tlačová agentúra DPA.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

24. apríla 2016