Najvyšší súd potvrdil trest pre obžalovaného Trajkova v kauze vraždy podnikateľa Mišenku

392274_gettyimages 953669186 676x380.jpg

BRATISLAVA 5. marca (WebNoviny.sk) – Najvyšší súd SR v utorok v kauze vraždy topoľčianskeho podnikateľa Jozefa Mišenku opätovne potvrdil vinu obžalovaného Róberta Trajkova. Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici ho v novembri 2018 uznal za vinného a uložil mu trest odňatia slobody na 25 rokov.

Rozsudok padol v obnovenom konaní na základe rozhodnutia Ústavného súdu SR. Róbert Trajkov tvrdil, že je nevinný a voči verdiktu sa odvolal na najvyšší súd. Ten však v utorok skonštatoval, že jeho odvolanie je nedôvodné. „Vina bola preukázaná jednoznačne celým súborom dôkazov,“ uviedol predseda senátu s tým, že utorkové rozhodnutie je právoplatné.

Všetci obvinení sa odvolali

Prvý rozsudok v tejto veci súd vyhlásil v júni 2012, keď z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy spáchanej organizovanou skupinou okrem Róberta Trajkova uznal vinu aj Milana Pavloviča, Ivana Skalického a Ronalda Mišecha. Trom z nich uložil tresty odňatia slobody na 25 rokov a Skalickému na doživotie, lebo už bol predtým za vraždu odsúdený.

Všetci sa odvolali, ale Najvyšší súd SR im nevyhovel. Trajkov podal mimoriadny opravný prostriedok, ale ani dovolací senát Najvyššieho súdu SR mu nevyhovel. Čiastočne pochodil až na Ústavnom súde SR, ktorý vo veci prikázal opätovne konať dovolaciemu senátu NS SR. Na základe následného rozhodnutia najvyššieho súdu musel konať aj prvostupňový senát ŠTS v Banskej Bystrici.

V obnovenom konaní sa mali preveriť sporné otázky okolo „utajeného svedka číslo dva“, o ktorom je zmienka v spise. Róbert Trajkov na pojednávaní tvrdil, že „utajený svedok číslo dva“ je falošný produkt prokuratúry a domáhal sa zápisnice o jeho výpovedi.

Hodnota výpovede svedka bola nulová

Prokurátor však uviedol, že hodnota výpovede „utajeného svedka číslo dva“ bola nulová a preto upustil od jeho výsluchu. Najvyšší súd v utorok o „utajenom svedkovi číslo dva“ skonštatoval, že ten prejavil záujem vypovedať len o inej osobe a jeho tvrdenia sa teda Trajkova netýkali.

Podnikateľa Jozefa Mišenku zavraždili 20. júla 2010 ráno. Útočníci z idúceho auta do vozidla Mercedes vystrieľali približne 30 rán zo samopalu. Prokurátor to označil za typickú mafiánsku popravu.

Podľa súdu sa preukázalo, že vraždu si objednal za nezistenú sumu obžalovaný podnikateľ Milan Pavlovič z Topoľčian u Ivana Skalického a Róberta Trajkova. Na vražde sa podieľal Ronald Mišech aj tým, že zabezpečil vražednú zbraň. Strieľal podľa súdu občan Macedónska Goran, ale tento balkánsky štát ho i napriek úsiliu slovenskej justície nevydal na stíhanie do cudziny.

Viac k témam: Najvyšší súd SR, Polícia SR, väzenie
Zdroj: Webnoviny.sk – Najvyšší súd potvrdil trest pre obžalovaného Trajkova v kauze vraždy podnikateľa Mišenku © SITA Všetky práva vyhradené.

5. marca 2019