Najdôveryhodnejším českým politikom zostáva Andrej Babiš

Doposiaľ druhého najpopulárnejšieho českého politika – premiéra a lídra ČSSD Bohuslava Sobotku – dostihol minister obrany Martin Stropnický. Praha 29. decembra (WebNoviny.sk) – Najdôveryhodnejším českým politikom zostal aj na konci roku 2015 minister financií a líder koaličného hnutia ANO Andrej Babiš, ktorého pozitívne hodnotí až 61 percent obyvateľov ČR. Vyplýva to z prieskumu agentúry STEM, o ktorom dnes informoval spravodajský server iDNES.cz.

Doposiaľ druhého najpopulárnejšieho českého politika – premiéra a lídra ČSSD Bohuslava Sobotku – dostihol minister obrany Martin Stropnický z ANO, ktorého kladné hodnotenie vzrástlo od septembra o šesť percent. Oboch politikov vníma pozitívne 56 percent občanov. Významne stúpa aj popularita ministra vnútra Milana Chovanca z ČSSD: od septembra sa zvýšila zo 46 na 53 percent.

Posilnenie pozície ministrov Stropnického a Chovanca podľa agentúry STEM naznačuje, že česká verejnosť venuje zvýšenú pozornosť obom silovým rezortom v súvislosti so súčasnou migračnou krízou.
Chovanec dlhodobo zastáva voči utečencom tvrdšie postoje, podobne ako šéf ANO Babiš. Ústretovejší prístup zaujíma minister pre ľudské práva Jiří Dienstbier (ČSSD), ktorého obľuba počas roku postupne upadla až na 13. miesto.

Z opozičných politikov sa aktuálne najvyššie – na 6. mieste – umiestnil šéf protiimigračne zameraného hnutia Sloboda a priama demokracia Tomio Okamura. Toho priaznivo hodnotí 37 percent občanov ČR, čo je o osem percent viac než v predchádzajúcom septembrovom prieskume STEM.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

29. decembra 2015