Jamajčanky kraľujú najkratšiemu ženskému šprintu na OH od roku 2008.RIO DE JANEIRO 14. augusta (WebNoviny.sk) – Od uvedenia ženskej stovky do programu olympijských hier v roku 1928 v Amsterdame až po Atény 2004 nemala Jamajka víťazku v najkratšom šprinte. Odvtedy však úspešne naťahuje zlatú sériu. V Pekingu 2008 aj Londýne 2012 svoj beh pozlátila Shelly-Ann Fraserová-Pryceová, v Riu de Janeiro ju na najvyššom stupienku vystriedala Elaine Thompsonová.
Jej finálových 10,71 s je len o stotinku horší čas ako osobný rekord spred mesiaca a pol z domáceho šampionátu a zároveň olympijskej kvalifikácie v Kingstone, ktorý je zároveň líderským svetovým výkonom v tejto sezóne. Rovnako rýchlo bežala aj začiatkom mája v Kingstone, vtedy však s nedovolenou podporou vetra 2,4 m/s.
„Som šťastná, že som sa stala druhou jamajskou olympijskou víťazkou v šprinte. Je úžasné, že naša krajina má také množstvo talentovaných šprintérok,“ uviedla Thompsonová po svojom finálovom úspechu na Olympijskom štadióne v Riu. Podarilo sa jej to, čo nebolo dopriate jej slávnym predchodkyniam. Merlene Otteyová, Veronica Campbellová či Juliet Cuthbertová dosiahli v kariére na medailové umiestnenia z OH, zlato im však v zbierkach chýbalo.
Obrazom: Letná olympiáda Rio de Janeiro – 9. deň
Thompsonová je jedináčik a pochádza z chudobných pomerov
Dvadsaťštyriročná Thompsonová je strieborná z majstrovstiev sveta v Pekingu 2015, ale na 200 m. Vlani v čínskej metropole bola aj členkou zlatého jamajského kvarteta na 4x 100 m. Zlato z Ria je jej prvým najcennejším kovom v individuálnej disciplíne v kariére.
Odporúčame:
Farah spadol, ale obhájil zlato. Thompsonová vyhrala stovku
Harting v Riu posledným pokusom vyfúkol zlato Malachowskému
„Keď som preťala cieľ a zbadala, že som prvá, ani som poriadne nevedela, ako prejaviť radosť. Neviem si predstaviť, čo sa teraz deje doma na Jamajke,“ uviedla víťazka ženskej stovky. Informačný systém OH pripomína, že pochádza z dedinky Banana Ground, ktorú si ako rodisko uvádza aj iný známy jamajský šprintér, člen dvoch víťazných olympijských štafiet, Nesta Carter. „Naša komunita nie je príliš známa. Som však veľmi rada, že ju reprezentujem. Doma budú zrejme veľké oslavy,“ dodala Thompsonová.
Jamajské zdroje pripomínajú, že Thompsonová je jedináčik a pochádza z chudobných pomerov. Aj preto sa o ňu od siedmich rokov starala babička. „Vždy som vravela, že Elaine je bohom požehnané dieťa. Tá, ktorá vyvedie, jej matku z chudoby. Je šikovná, ale má v sebe pokoru a dušu dieťaťa. Keď ju teraz vidím s medailou na krku, cítim obrovskú hrdosť,“ povedala pred rokom po zisku striebra na MS Thompsonovej babička Gloria.
Definitívny zlom v jej kariére nastal vlani v Pekingu 2015
Na strednej škole nebola žiadna superhviezda, na jamajskom šampionáte stredných škôl v roku 2009 skončila najvyššie štvrtá, neskôr ju vylúčili z tímu. Napriek tomu sa jej tréner Paul Francis postaral o to, aby sa dostala na Technickú univerzitu v Kingstone, kde začala jej výkonnostná krivka prudko stúpať.
Dostala sa do prestížneho MVP Track & Field Clubu pod vedenim uznávaného šprintérskeho kouča Stephena Francisa a to sa prejavilo. „Tréner mi po príchode k nemu prehovoril do duše. Vravel, že na univerzite už musím brať veci vážnejšie a že odteraz budem súťažiť len so samými kvalitnými súperkami. Táto jeho reč bola pre mňa podstatnou motiváciou pre zmenu v mojom živote,“ cituje Elainu Thompsonovú portál heavy.com.
Definitívny zlom v jej kariére nastal vlani v Pekingu 2015, kde sa stala vicemajsterkou sveta na 200 m. Jej čas 21,66 s bol vtedy piaty najlepší v histórii. Do Ria už prišla s medailovými ambíciami, ale slávnejšiu krajanku a zlatú medailisku z Pekingu 2008 aj Londýna 2012 Shelly-Ann Fraserovú-Pryceovú si príliš netrúfala zdolať. Svoju tréningovú partnerku z MVP Track & Field Clubu považovala za vzor, no v Riu bola napokon rýchlejšia o 15 stotín sekundy.
„Nezvíťazila som, ale zlato zostáva na Jamajke, a na to som maximálne hrdá. Som šťastná aj za Elaine. Toto je naša spoločná úspešná noc,“ skonštatovala bronzová Shelly-Ann Fraserová-Pryceová. „Vidím sa v Shelly-Ann, je úžasné byť s ňou,“ povedala čerstvá olympijská víťazka Thompsonová.
Nová kráľovná stovky nie je v Riu bez šance na zlaté šprintérske double. Na 200 m bude opäť patriť k favoritkám.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.
14. augusta 2016