Na Marse bol zrejme rozsiahly systém podzemných jazier, vedci sa dopátrali k ďalším zisteniam

404639_eu_mars_underground_lakes_44025 107bd049454c4379beeef82f0fc0e47f e1551477932174 676x449.jpg

BERLÍN 2. marca (WebNoviny.sk) – Na Marse sa v minulosti podľa všetkého nachádzal rozsiahly systém podpovrchových jazier, ktoré boli veľké a zrejme aj navzájom poprepájané.

Tvrdí to taliansko-holandský vedecký tím pod vedením Franceska Saleseho, ktorý detailne skúmal zábery marťanských kráterov odfotografované sondami amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) a Európskej vesmírnej agentúry (ESA).

Zistenia vedcov podporujú doterajšie teórie, ktoré tiež pracovali s možnosťou, že na Marse v minulosti existovali rozsiahle zásoby podzemnej vody. Podľa Saleseho ide však teraz o prvé priame geologické dôkazy toho, že to tak zrejme naozaj bolo.

Ralf Jaumann, šéf oddelenia výskumu planét Nemeckého strediska pre letectvo a kozmonautiku (DLR), ktorý sa na výskume nepodieľal, dodáva, že pod povrchom Marsu môže byť veľké množstvo zmrznutej vody aj v súčasnosti. V každom prípade by podľa neho budúce marťanské sondy mali v kráteroch tejto planéty pátrať po prípadných dôkazoch dávneho života.

Viac k témam: ESA Európska vesmírna agentúra, jazerá, Mars, NASA Národný úrad pre letectvo a vesmír
Zdroj: Webnoviny.sk – Na Marse bol zrejme rozsiahly systém podzemných jazier, vedci sa dopátrali k ďalším zisteniam © SITA Všetky práva vyhradené.

2. marca 2019