Rektor Univerzity Komenského v Bratislave hovorí, že zdolávanie nadbytočnej byrokracie pripomína boj s veternými mlynmi.BRATISLAVA 10. januára (WebNoviny.sk) – Správne smerovanie vysokého školstva môže ohroziť nedostatočné uplatňovanie výsledkov akreditácie a princípu dodržiavania kvality. Hrozbou je tiež podfinancované školstvo. Pre agentúru SITA to povedal rektor Univerzity Komenského v Bratislave Karol Mičieta, podľa ktorého je nevyhnutné uplatňovať vysoké nároky na kvalitu výstupov vysokých škôl smerom k verejnosti aj k zahraničiu.
Rektor Univerzity Komenského tiež hovorí, že zdolávanie nadbytočnej byrokracie pripomína boj s veternými mlynmi. Mičieta sa vyjadril aj k štátnemu rozpočtu na rok 2016 v kapitole pre vysoké školy. Stotožňuje sa pritom s názorom Slovenskej rektorskej konferencie, ktorá v uznesení začiatkom decembra zásadne odmieta návrh na výšku pridelených finančných prostriedkov pre verejné vysoké školy na rok 2016. Vyčlenené peniaze sú podľa rektorskej konferencie pod hranicou udržateľnosti chodu verejných vysokých škôl a už v žiadnom prípade nevytvárajú podmienky pre ich rozvoj.
Z pohľadu ďalšieho vývoja a priorít Univerzity Komenského v Bratislave hovorí Mičieta, že po vybudovaní Univerzitného vedeckého parku ho musia dobre rozbehnúť a využiť možnosti, ktoré poskytuje. „Univerzita má veľký potenciál. Kľúčovou úlohou je zvýšiť jeho využitie. Na Univerzite Komenského pôsobí nielen 19 z 37 oficiálne identifikovaných špičkových tímov na slovenských vysokých školách, ale máme množstvo veľmi šikovných a tvorivých ľudí. Chceme im vytvárať čo najlepšie podmienky, aby mohli rozvíjať svoj talent v prospech celej spoločnosti,“ hovorí Mičieta s tým, že permanentnou výzvou je zapájanie sa do medzinárodnej spolupráce a uchádzanie sa o medzinárodné projekty.
Budúcnosťou univerzity je podľa rektora internacionalizácia, čiže výmena študentov a učiteľov a rozširovanie ponuky študijných programov v anglickom jazyku. Rektor tiež dodáva, že univerzita sa chce aj ďalej podieľať na riešení celospoločenských výziev o koncepciách rozvoja vzdelávania.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.
10. januára 2016