MOV nepristúpil k vylúčeniu celej ruskej výpravy z olympiády

Medzinárodný olympijský výbor nepristúpil k vylúčeniu celej ruskej výpravy z olympijských hier 2016 v brazílskom Riu de Janeiro.LAUSANNE 24. júla (WebNoviny.sk) – Medzinárodný olympijský výbor (MOV) nepristúpil k vylúčeniu celej ruskej výpravy z olympijských hier 2016 v Riu de Janeiro (5. – 21. augusta). Oznámil to po nedeľňajšom telefonickom rokovaní svojej exekutívy, ktoré z centrály vo švajčiarskom Lausanne viedol prezident MOV Thomas Bach.

MOV ponechal rozhodnutie o akceptovaní či odmietnutí ruských športovcov v Brazílii na svetových federáciách jednotlivých športových odvetví. MOV stanovoval svoj postoj k Rusku v súvislosti s OH 2016 pod vplyvom v pondelok zverejnených výsledkov vyšetrovania Richarda McLarena, ktorého správa referuje o štátom systematicky podporovanom a krytom dopingu v Rusku.

Odporúčame:

Video: Muž chcel získať olympijskú pochodeň, skončil na zemi

Vo štvrtok Športový arbitrážny súd (CAS) vo švajčiarskom Lausanne potvrdil absenciu 68 ruských atlétov v Riu na základe rozhodnutia Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF) o predĺžení platnosti plošnej suspendácie uvalenej vlani v novembri.

Bach má od 16.00 h telefonickú tlačovú konferenciu. MOV predznamenal, že sa pri rozhodovaní bude snažiť nájsť rovnováhu medzi kolektívnou vinou a individuálnou spravodlivosťou. Svetová antidopingová agentúra (WADA), ale aj predstavitelia národných antidopingových agentúr štrnástich krajín, ktorí sa listom obrátili na Bacha, žiadali nekompromisnú konzekvenciu.

Najmenej 312 falošných výsledkov vyprodukoval štátnymi inštitúciami riadený podvod s dopingom v Ruskej federácii. Počiatky má v roku 2011 a stopy po ňom siahajú ešte aj k vlaňajším plaveckým majstrovstvám sveta. McLarenovo vyšetrovanie, ktorý technológiu podvodu opísal ako „metodiku miznúcich pozitívnych nálezov“, potvrdilo pravdivosť tvrdení bývalého riaditeľa moskovského antidopingového laboratória Grigorija Rodčenkova, ktorý pre americký denník The New York Times priznal, že sa podieľal na manipuláciách so vzorkami.

Uviedol tiež, že pri podvodoch mu asistoval neznámy muž, zrejme príslušník ruských bezpečnostných zložiek. Podľa Rodčenkova so vzorkami športovcov operovali tak, že im odobrali čistý moč ešte pred začiatkom ZOH 2014 a prepravili ho na potrebné miesta vo fľašiach od sódovky či dojčenskej vody. Počas hier ich potom vymenili za pravé vzorky moču, ktoré mohli byť pozitívne.

Navyše, Kanaďan zistil, že podobná mašinéria sprevádzala aj iné vrcholné podujatia na ruskej pôde – atletické majstrovstvá sveta 2013 v Moskve a plavecký svetový šampionát 2015 v Kazani. Pokyny o tom, ktoré pozitívne nálezy sú akceptovateľné a ktoré nie, vraj prichádzali z ministerstva športu vedeného Vitalijom Mutkom. McLaren bol aj pri vlaňajšom odhalení rozsiahleho podvodu s krytím užívania zakázaných látok ruskými atlétmi, keď v trojčlennej komisii pracoval pod vedením svojho krajana a bývalého šéfa WADA Dicka Pounda. Kauza napokon viedla až k zákazu účasti ruských atlétov na OH 2016.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

24. júla 2016