Mladí anglickí lekári štrajkujú kvôli víkendovým príplatkom

Pre štrajk museli celkovo zrušiť či preložiť viac ako 125.000 dohodnutých návštev pacientov u lekára a plánovaných operačných zákrokov.Londýn 26. apríla (WebNoviny.sk) – Tisíce profesijne mladých lekárov vstúpili v utorok v Anglicku do dvojdňového plošného štrajku a zhromaždili sa na protestoch pred nemocnicami po celej krajine. Podľa agentúry AP ide o doposiaľ najrozsiahlejší štrajk v histórii britského zdravotníctva.

Mladí lekári štrajkovali od 9.00h do 18.00 h SELČ a v rovnakom čase by mal ich protest pokračovať aj v stredu. Pre štrajk museli celkovo zrušiť či preložiť viac ako 125.000 dohodnutých návštev pacientov u lekára a plánovaných operačných zákrokov.

Lekári, ktorí majú za sebou jeden až desať rokov praxe, protestujú proti plánom britskej vlády, ktorá by chcela výrazne rozšíriť víkendové služby Národnej zdravotníckej služby (NHS). Jadro sporu sa sústreďuje okolo toho, či má byť sobota považovaná za normálny pracovný deň.

Britský minister zdravotníctva Jeremy Hunt uviedol, že vláda sa nenechá „vydierať“ a od svojho predvolebného prísľubu na rozšírenie víkendových služieb NHS ustúpiť nemieni. Hunt varoval, že protest by mohol predstavovať osobité riziko pre chorých potrebujúcich naliehavé ošetrenie, ako aj pre matky v pôrodniciach a pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti.

Mark Porter, predseda Britskej lekárskej asociácie (BMA), však uviedol, že počas štrajku budú naliehavé ošetrenia vykonávať profesijne starší lekári. Vyhlásenia vlády o tom, že protest ohrozí životy občanov označil za zavádzajúce.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

26. apríla 2016