Ministerstvo zdravotníctva odmieta obvinenie komory sestier, niektoré platy zvýšili už skôr

402817_doktorka 676x451.jpg

BRATISLAVA 4. marca (WebNoviny.sk) – Dôvodom, prečo sa podľa ministerstva zdravotníctva od nového roku nezvýšila mzda všetkých sestier pracujúcich v ústavných a ambulantných zdravotníckych zariadeniach o 10 – 16 %, je, že sa im mohla zvýšiť už roku 2018.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) tak reagovalo na vyhlásenie Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA), ktorá tvrdí, že od 1. januára reálne stúpli mzdy len tretine sestier a pôrodných asistentiek.

Výhodnejšie podmienky v roku 2018

Je možné, že v rámci svojej personálnej a mzdovej politiky – s cieľom stabilizovať svojich zamestnancov – došlo v niektorých zdravotníckych zariadeniach už v priebehu roku 2018 k dohodnutiu výhodnejších mzdových podmienok pre niektorých zdravotníckych pracovníkov “ uviedlo MZ v reakcii na vyhlásenie komory.

Keďže pracovnoprávne vzťahy zamestnancov zdravotníckych zariadení (vrátane zdravotníckych pracovníkov) sa podľa MZ riadia príslušnými ustanoveniami Zákonníka práce, dohodnutie konkrétnych podmienok odmeňovania je u každého zamestnávateľa predmetom sociálneho dialógu a kolektívneho vyjednávania.

Novela zákona, ktorá mala upraviť mzdy všetkým zdravotníckym pracovníkom okrem lekárov, nadobudla účinnosť 1. januára 2019. Nelekárskym zdravotníckym pracovníkom sa od tohto dátumu zvýšili o 10 % koeficienty upravujúce minimálnu výšku ich základnej zložky mzdy.

Sľuby neboli naplnené

Sľuby ministerky zdravotníctva Kalavskej o zvýšení miezd všetkých sestier pracujúcich v ústavných a ambulantných zdravotníckych zariadeniach o 10 – 16 % neboli naplnené. Rovnako ako napríklad ani stabilizačné štipendiá, ktoré mali možnosť už od septembra 2018 čerpať študenti ošetrovateľstva,“ uviedla SK SaPA.

Ako ďalej informoval rezort zdravotníctva, v prípade stabilizačného príspevku sa v polovici februára uskutočnilo medzirezortné pripomienkové konanie k zákonu o Fonde na podporu vzdelávania. Ten je v kompetencii Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Podnetom na predloženie návrhu novely je podľa ministerstva zdravotníctva prioritná potreba prijať opatrenia na stabilizáciu zdravotníckych pracovníkov, konkrétne zdravotných sestier v systéme zdravotníctva. Jedným z týchto opatrení je aj poskytovanie stabilizačnej pôžičky študentom študijného odboru ošetrovateľstvo prostredníctvom fondu. Účinnosť zákona vzhľadom na predpokladanú dĺžku legislatívneho procesu sa navrhuje od 1. júna 2019.

Viac k témam: Ministerstvo zdravotníctva SR, platy, SK SaPA Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek, zdravotníctvo
Zdroj: Webnoviny.sk – Ministerstvo zdravotníctva odmieta obvinenie komory sestier, niektoré platy zvýšili už skôr © SITA Všetky práva vyhradené.

4. marca 2019