Minister Lajčák oznámi, či bude kandidovať na post šéfa OSN

Záujem o post generálneho tajomníka OSN zatiaľ potvrdilo deväť kandidátov. Médiá favorizujú šéfku UNESCO, Bulharku Irinu Bokovú.BRATISLAVA 4. mája (WebNoviny.sk) – Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák oznámi svoje rozhodnutie, či bude kandidovať na post generálneho tajomníka OSN, keď bude čas.

„V tejto chvíli mám dosť roboty s prípravou predsedníctva, čiže naozaj si neviem predstaviť, že by som sa tomu venoval. Neskrývam, že je to, pochopiteľne, atraktívna téma, pre profesionálneho diplomata je to výzva, je to príležitosť a pred príležitosťami sa neuteká,“ povedal Lajčák pred stredajším rokovaním vlády.

Odporúčame:

Obrazom: Fico je po operácii späť v práci, viedol rokovanie vlády

Lajčák upozornil, že princíp, na ktorom sa medzinárodné spoločenstvo zhodlo, je, že chce najlepšieho možného kandidáta.

„Existuje povedomie, že východná Európa nemala zatiaľ generálneho tajomníka. To znamená, že istá pozitívna diskriminácia nášho regiónu by mohla byť v prípade, že budú dvaja rovnocenní kandidáti a jeden bude z nášho regiónu. Rovnako tak zatiaľ nebol generálny tajomník žena, tak rovnako je pozitívna diskriminácia v prípade, že budú dvaja rovnocenní kandidáti a jeden z nich bude žena. Čiže byť ženou z východnej Európy a najlepším možným kandidátom je tá najlepšia možná predispozícia,“ ozrejmil Lajčák.

Možný kandidát na tento post za SR ďalej upozornil, že na podanie prihlášky nie je žiaden termín. „Nechcem nejako kvantifikovať, keď nastane čas, keď to tak budem cítiť, tak zaujmeme stanovisko,“ dodal minister. „Vážim si podporu zo strany opozície aj zo strany vlády, aj prezidenta. Je to záväzok a myslím si, že Slovensko má na to, aby sa zapojilo do tejto súťaže,“ uzavrel Lajčák.

Záujem o post generálneho tajomníka OSN zatiaľ potvrdilo deväť kandidátov. Médiá favorizujú šéfku UNESCO, Bulharku Irinu Bokovú. Kandidatúru okrem nej potvrdili aj ďalšie tri ženy – Chorvátka Vesna Pusičová, Natalia Ghermanová z Moldavska a Novozélanďanka Helen Clarková. V súvislosti s týmto postom sa spomínalo aj meno ďalšieho slovenského diplomata Jána Kubiša.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

4. mája 2016