Mestské lesy v Bratislave ochránia pred ťažbou aj výstavbou, poslanci schválili novú zonáciu

404303_gettyimages 833383408 676x451.jpg

BRATISLAVA 7. marca (WebNoviny.sk) – Mestské lesy ochránia pred ťažbou, výstavbou a autami. Poslanci bratislavského mestského zastupiteľstva vo štvrtok jednomyseľne schválili návrh na novú zonáciu mestských lesov, ktorý rozdeľuje mestské lesy na tri zóny.

Rekreácia a ochrana prírody

Cieľom novej zonácie je predovšetkým podporiť rekreáciu a ochranu prírody v mestských lesoch. Vzniknú takisto oblasti, kde bude úplný zákaz ťažby dreva.

Na viac ako polovici územia, ktoré sa bude nazývať „zóna kľudu“, bude zakázaná ťažba dreva, stavanie alebo pohyb áut. Hlavnými funkciami tejto zóny bude ochrana prírody a rekreácia v nenarušenom prírodnom prostredí. Práve o túto časť mestských lesov majú Bratislavčania najväčší záujem.

Nadväzuje na ňu druhá zóna, „zóna rekreácie, ochrany prírody a lesného hospodárstva“, ktorá vyzerá ako klasický, pokojnejší les. V tejto zóne sa obmedzí ťažba dreva.

Najnavštevovanejšia časť bratislavských lesov bude tzv. „zóna intenzívnej rekreácie“. Patria sem miesta ako Partizánska lúka, Kamzík, Horáreň Krasňany alebo Kačín. V tejto zóne bude povolené postaviť okrem existujúcich rekreačných atrakcií aj ďalšie atrakcie pre návštevníkov.

Rozvoj Mestských lesov v Bratislave

Poslanci zastupiteľstva sa pripoja k Memorandu o spolupráci a spoločnom postupe pri ochrane lesov na území Bratislavského samosprávneho kraja. Cieľom memoranda je trvalo udržateľné lesné hospodárstvo a podpora rekreačného potenciálu lesov.

V roku 2017 vznikla z iniciatívy hlavného mesta pracovná skupina, ktorej úlohou bolo vytvoriť koncepciu rozvoja Mestských lesov v Bratislave. Ide o cca 3 200 hektárov lesných pozemkov vo vlastníctve hlavného mesta, ktoré obhospodaruje mestská organizácia Mestské lesy.

Súčasťou koncepcie rozvoja bol aj cieľ vypracovať zonáciu územia lesov, ktorá by rozčlenila územie do troch hlavných zón. Ochrana prírody, rekreácia a šport sú hlavné zámery zonácie.

Nová zonácia by nemala obmedzovať poľovníctvo, pričom sa do budúcna plánuje jeho regulácia. Pôvodný návrh na zonáciu vypracoval tím odborníkov pod vedením architekta a urbanistu Petra Žalmana.

Viac k témam: lesy, mestské lesy
Zdroj: Webnoviny.sk – Mestské lesy v Bratislave ochránia pred ťažbou aj výstavbou, poslanci schválili novú zonáciu © SITA Všetky práva vyhradené.

7. marca 2019