Fungovanie mesta v obmedzenom režime a pod dohľadom nútenej správkyne považuje martinský primátor Andrej Hrnčiar v danej situácii za dobrú správu.MARTIN 24. marca (WebNoviny.sk) – Ministerstvo financií zaviedlo v Martine nútenú správu. Fungovanie mesta v obmedzenom režime a pod dohľadom nútenej správkyne považuje martinský primátor Andrej Hrnčiar v danej situácii za dobrú správu.
„Budeme môcť naplniť svoje zmluvné záväzky, ktoré sme nemohli splatiť pre zamrazené účty a zároveň bude život v meste pokračovať, aj keď v obmedzenej forme. Nútená správa však nie je ani zďaleka konečná stanica. Robíme všetko preto, aby sa situácia čo najskôr vyriešila a obyvatelia mesta nedoplatili na chyby minulosti,“ povedal Hrnčiar.
Martinská radnica požiadala o nútenú správu po prehratom súdnom spore v kauze Lyžiarske stredisko Martinské hole. Mesto Martin má podľa verdiktu súdu zaplatiť firme PK Faktoring bratislavského právnika Petra Kubíka pohľadávku 8,6 milióna eur.
Po zavedení nútenej správy zriadila nútená správkyňa nový účet mesta. „Na nový účet mesta sú zhromažďované všetky finančné prostriedky mesta a hospodárenie vo všetkých oblastiach bude podliehať súhlasu správkyne. Vyzývame preto tých, ktorí budú realizovať úhrady mestu, aby platili na nový účet – SK53 0900 0000 0051 0865 8958,“ uviedla prednostka Mestského úradu v Martine Katarína Katinová.
Mesto bude fungovať v obmedzenom režime a prioritne sa sústreďovať na výkon samosprávnych funkcií. „Cieľom nútenej správy je okrem ochrany pred veriteľmi aj stabilizácia hospodárenia mesta tak, aby bolo schopné splácať svoje záväzky, a teda všetky činnosti, ktoré nie sú nevyhnutné, budú obmedzené,“ dodala Katinová.
Počas nútenej správy nemôže byť primátorovi, poslancom mestského zastupiteľstva, hlavnému kontrolórovi a ani ostatným zamestnancom vyplatená odmena, mesto nemôže vstupovať do nových finančných záväzkov a žiadne finančné prostriedky nemôžu byť použité bez súhlasu nútenej správkyne. „Je veľmi ťažké odhadnúť, dokedy mesto bude v nútenej správe, ale ubezpečujem všetkých Martinčanov, že robíme všetko preto, aby trvala čo najkratšie,“ dodal primátor Hrnčiar.
V šestnásť rokov ťahajúcom sa spore súdy vrátane Najvyššieho súdu SR štyrikrát rozhodli v prospech mesta Martin. V roku 2009 však šesť dní pred uplynutím ročnej lehoty podal voči rozhodnutiu Najvyššieho súdu SR mimoriadne dovolanie vtedajší zástupca generálneho prokurátora Ladislav Tichý – podľa martinskej radnice s odôvodnením, že si to vyžaduje záujem štátu. O šesť rokov neskôr, vo februári 2015, Najvyšší súd SR rozhodol, že mesto Martin musí žalujúcej strane zaplatiť 8,6 milióna eur. Mesto sa následne obrátilo na generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, ktorý sa stotožnil s podnetom a podal voči rozsudku mimoriadne dovolanie. Vo februári 2016 Najvyšší súd SR odmietol mimoriadne dovolanie generálneho prokurátora.
Pôvodným majiteľom pohľadávky bol žilinský podnikateľ Martin Gargulák, ktorý ešte v roku 2010 vyhlásil, že pohľadávku predal nemenovanej cyperskej firme. Pohľadávku aktuálne vlastní firma PK Faktoring bratislavského právnika Petra Kubíka. „Očakávam, že mesto Martin racionálne vyhodnotí súčasný právny stav a začne svoj dlh dobrovoľne plniť. Trvám na tom, aby bola pohľadávka uhradená tak, ako bola právoplatnými a vykonateľnými rozhodnutiami súdov priznaná. Podľa môjho názoru je ďalšie odkladanie problému pre mesto drahé, škodlivé a škody ešte zvýši,“ povedal Kubík.
Martinská radnica aj naďalej považuje pohľadávku za neoprávnenú a obrátila sa na Ústavný súd SR. Zvažuje aj sťažnosť na európsky súd v Štrasburgu. „Vnímam to ako veľkú nespravodlivosť a odraz stavu slovenskej justície. Mesto Martin malo vyhratý súdny spor a bývalé vedenie generálnej prokuratúry mimoriadnym opravným prostriedkom v prospech cyperskej schránkovej spoločnosti zvrátilo celú situáciu. Až tak, že sa spor opäť otvoril a mesto Martin tento spor prehralo. Obrátili sme sa aj na ústavný súd. Pôjdeme aj na Európsky súd pre ľudské práva do Štrasburgu, ktorý už vydal niekoľko judikátov, že mimoriadne opravné prostriedky v obchodných kauzách, a konkrétne sa to týkalo Slovenskej republiky, sú nezákonné. Sme pripravení súdiť sa so Slovenskou republikou dovtedy, kým nevyčerpáme všetky zákonné možnosti,“ dodal Hrnčiar.
Mesto Martin za bývalého primátora Stanislava Bernáta v roku 1995 vložilo do spoločnosti Lyžiarske stredisko Martinské hole nepeňažný vklad v podobe martinského hotela Turiec a chaty Magistrát. Katastrálny úrad však odmietol vklad nehnuteľností, pretože rovnaké nehnuteľnosti martinská radnica vložila do mestom vytvorenej spoločnosti Turiec a majetok následne predala novému majiteľovi. V roku 2002 štatutárni zástupcovia Lyžiarskeho strediska Martinské hole zažalovali mesto Martin a žiadali zaplatiť vyše 103 miliónov slovenských korún ako hodnotu majetku plus úroky, ktorý malo mesto v roku 1995 vložiť do akciovej spoločnosti.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.
24. marca 2016