Majster sveta Tóth sa odpichol v Tatrách, je spokojný

Tridsaťtriročný úradujúci majster sveta na 50 km nezabudol pochváliť nielen prostredie, ale aj podmienky, ktoré mu utvorili v Sliezskom dome.
SLIEZSKY DOM 12. mája (WebNoviny.sk) – Februárové zranenie holennej šľachy na ľavej nohe pozmenilo elitnému slovenskému chodcovi Matejovi Tóthovi jarnú časť prípravy na augustový olympijský vrchol v Riu de Janeiro.

Kým sa dal zdravotne dokopy, musel vynechať preteky v Poděbradoch či obľúbených Dudinciach a najnovšie aj majstrovstvá sveta družstiev v Ríme. Namiesto toho v prvej polovici mája zaradil do programu prípravy sústredenie vo Vysokých Tatrách. V dôverne známom prostredí Tatranskej Polianky týždeň poctivo naberal tréningové kilometre a spávať chodil do Horského hotela Sliezsky dom do nadmorskej výšky 1670 m. Vo štvrtok predpoludním pod dohľadom osobného trénera Mateja Spišiaka odšliapal 20 km a potom sa ochotne podelil so svojimi pocitmi.

Už som sa potreboval poriadne odpichnúť a dostať sa do obrátok. Toto sústredenie sme pôvodne nemali v pláne, ale keďže moju prípravnú jar skomplikovalo zranenie, povedali sme si, že tatranské prostredie bude ideálnym impulzom na začiatok záverečnej prípravy na olympijské hry. Vysoká nadmorská poloha a krásna príroda navôkol boli tým najlepším, čo sme v tejto fáze prípravy mohli s trénerom zvoliť. Keďže som nechcel nohu po zranení zbytočne preťažovať, dvojfázovú prípravu okrem chodeckých tréningov predpoludním dopĺňali aj popoludňajšia turistika či plaváreň v neďalekom Poprade,“ uviedol Matej Tóth. Tridsaťtriročný úradujúci majster sveta na 50 km nezabudol pochváliť nielen prostredie, ale aj podmienky, ktoré mu utvorili v Sliezskom dome. „Výborná strava, skvelé možnosti regenerácie a milý personál. Jedným slovom maximálna spokojnosť. Aj preto som chcel absolvovať toto kratšie sústredenie v tomto májovom čase,“ doplnil. Tréner Matej Spišiak rád potvrdil slová svojho zverenca.

Je to pre nás tzv. odrazové sústredenie, lebo Matej mal dlhú pauzu z plného tréningu. Zároveň sme si chceli otestovať organizmus aj problémovú nohu, ako zareagujú na plný záťaž. Dvadsať kilometrov odšliapal v tréningu už aj predtým v Banskej Bystrici, ale tu v Tatrách to bolo predsa už v svižnejšom tempe. Doteraz sa, chvalabohu, na nič nesťažoval. Som rád, že Matej sa pomaly dostáva do pohody.“

Tóth a Spišiak naznačili svoj ďalší program až do chodeckého olympijského finále na 50 km, ktoré bude v Riu v piatok 19. augusta. V záverečnej príprave pred OH 2016 sa oproti pôvodnému plánu nič nemenilo. „Z Tatier pôjdem už zajtra domov do Banskej Bystrice a naspäť do našich veľhôr sa vrátim 20. júna. Vtedy sa stane mojím domovom na 14 dní Štrbské Pleso. Nasleduje presun do Talianska. Najprv k moru, aby som si otestoval prímorský vzduch, ktorý bude počas pretekov aj v Riu. Potom príde na rad tradične vysokohorské Livigno, kde bývam vo výške 2200 a osvedčilo sa nám to už aj pred medailovými šampionátmi v Zürichu a Moskve. Tam strávim tri týždne, po ktorých konečne nastane odlet do Brazílie. Najprv do Juiz de Fora, dve – tri hodinky autom od Ria, kde by som mal mať pokoj a pohodu na záverečnú prípravu. Dva dni pred pretekmi pricestujem do olympijskej dediny, dúfam, že už maximálne pripravený. Menšie ciele ako medailu si už nemôžem dávať,“ podal komplexnú informáciu Matej Tóth.

Máme to vyrátané pomaly na hodiny. Nemeníme model z ostatných dvoch úspešných sezón s tým rozdielom, že sme tam vložili toto aktuálne sústredenie v Tatrách,“ doplnil tréner Spišiak.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

12. mája 2016