MAGNA pomáha zachraňovať životy v Sýrii

BRATISLAVA 9. mája (WBN/PR) – Humanitárna organizácia MAGNA dnes v centre Bratislavy upozorňuje na dôsledky vojny v Sýrii a akútnu potrebu zdravotnej starostlivosti. Krvavé plášte sa ráno zjavili na rôznych miestach v centre mesta, ich cieľom bolo upriamiť pozornosť verejnosti na útoky na lekárov a potrebu nahrádzať zdravotnú starostlivosť v Sýrii.

Najnebezpečnejším miestom v Sýrii je momentálne nemocnica. Lekári a zdravotnícki pracovníci sú terčom útokov. Nemocnica je v priemere bombardovaná každé 4 dni. Dve tretiny nemocníc sú zničené, väčšina lekárov bolo zabitých alebo z krajiny odišli. Ľudia zomierajú nielen v dôsledku vojnových zranení. Infekčné ochorenia, chronické choroby aj z nášho pohľadu banálne ochorenia často skončia smrťou, pretože niet lekára, liekov ani zdravotníckeho materiálu,“ hovorí k súčasnej situácii v Sýrii Martin Bandžák, výkonný riaditeľ slovenskej humanitárnej organizácie MAGNA.

V Sýrii stále žije viac ako 12,5 mil. ľudí, v nepredstaviteľných podmienkach, chudobe a strachu. V okolitých krajinách ako Libanon, Jordánsko a Turecko ďalších 5 miliónov. Ľudia utekajúci pred vojnou majú len veľmi obmedzený prístup k zdravotnej starostlivosti, k liekom, v obkľúčených oblastiach ako je mesto Homs, prístup k zdravotnej starostlivosti prakticky neexistuje. Sú plne odkázaní na humanitárnu pomoc. Dlhodobo, pretože situácia sa evidentne nevyrieši v
krátkom čase. Preto sa MAGNA rozhodla postaviť dlhodobú misiu zameranú na zdravotnícku pomoc v Sýrii a v okolitých krajinách.

Oblasť, v okolí mesta Homs, kde MAGNA pôsobí je dlhodobo obliehaná a bombardovaná. Potreba mobilných zdravotníckych služieb je v aktuálne jediná možnosť, ako sa dostať k ľuďom, ktorí pomoc potrebujú. V teréne spolupracujeme so sýrskymi lekármi a zdravotníckymi pracovníkmi. MAGNA mobilná klinika dennodenne vyráža za pacientami, pokrývame oblasť s približne 200 tisíc obyvateľmi.

Každý deň ošetrujeme vojnové zranenia, staráme sa o matky a novorodencov, predchádzame ťažkej podvýžive a poskytujeme aj psychosociálnu pomoc, ktorá je v konfliktoch mimoriadne potrebná. Bezpečnosť našich tímov je na prvom mieste–denne preverujeme bezpečnostnú situáciu, sledujeme GPS polohu, všetci pracovníci sú trénovaní na bezpečnostné opatrenia. Napriek tomu, je to pôsobenie v mimoriadne ostrom vojnovom konflikte.

Humanitárna misia MAGNA je financovaná z pravidelných príspevkov darcov, preto aj ľudia ma Slovensku môžu pomôcť zachraňovať životy. Len 3 eurá mesačne zabezpečia lieky pre jedného pacienta, 9 eur každý mesiac znamená desať ošetrených pacientov a 30 eur každý mesiac nám pomôže vyslať mobilnú kliniku do terénu každý deň. Podporiť nás môžete zaslaním pravidelnej darcovskej sms v hodnote 3 eur mesačne na číslo 806 s textom MAGNA, alebo www.magna.sk

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

9. mája 2016