Macron naplno vstúpil do kampane pred eurovoľbami, Slovensko má podľa ministerstva jednu prioritu

390806_macron_ 676x463.jpg

BRATISLAVA 7. marca (WebNoviny.sk) – Svojou víziou o budúcnosti Európy francúzsky prezident Emmanuel Macron naplno vstúpil do európskej kampane s cieľom nájsť čo najviac spojencov pre svoj plán.

V záujme Slovenska je byť aktívnym prispievateľom do diskusie, budeme pritom podporovať všetky kroky a nástroje, ktoré zabezpečia, aby májové voľby do Európskeho parlamentu neboli narušené hybridnými útokmi a dezinformačnými kampaňami.

Vyššia volebná účasť

Zvýšiť volebnú účasť je prioritou pre Slovensko, keďže v roku 2014 dosiahla historické minimum – 13 percent. Slovensko sa zároveň podľa ministerstva zahraničných vecí stotožňuje s hodnotením francúzskeho prezidenta, že status quo alebo rezignácia na budúcnosť by boli zničujúce pre EÚ.

„Ako perspektívne oblasti ďalšej integrácie vidíme zdokonalenie schengenského priestoru, boj proti hybridným hrozbám a dezinformáciám, posilnenie európskej obrany v spolupráci s NATO, dobudovanie vnútorného trhu, posilnenie ochrany sociálnych práv Európanov. Veľkou výzvou je boj proti klimatickým zmenám,“ píše sa v stanovisku rezortu k návrhu Macrona, ktoré agentúre SITA poskytol riaditeľ tlačového odboru MZV Juraj Tomaga.

„Rozhodne dôležitou oblasťou bude podpora inovácií a technologickej modernizácie. Celoeurópska Konferencia pre Európu môže byť prínosom, je však nutné, aby sme v EÚ našli dostatok politickej odvahy a vôle na realizáciu ambicióznych plánov, ktoré Európa potrebuje,“ dodáva sa v stanovisku.

Situácia je naliehavá

Výzva francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona s názvom Pre európsku obnovu je veľmi aktuálna aj podľa premiéra Petra Pellegriniho, ktorý plne zdieľa obavy zo spochybňovania spoločného európskeho domu rôznymi deštrukčnými silami.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa na svojej internetovej stránke prihovára Európanom, svoj prejav zverejnil aj v slovenčine. Na úvod vysvetľuje, že sa k Európanom prihovára aj v kontexte nadchádzajúcich volieb do Európskeho parlamentu, ktoré sa konajú koncom mája a budú podľa neho rozhodujúce pre budúcnosť kontinentu. Ako sa uvádza na stránke Elyzejského paláca, robí to preto, lebo situácia je naliehavá.

„Ešte nikdy od konca 2. svetovej vojny sme nepotrebovali Európu tak ako dnes. Európa zároveň nebola nikdy tak ohrozená ako teraz,“ píše Macron. Vo svojom prejave navrhuje napríklad vznik Európskej agentúry na ochranu demokracie, reorganizáciu schengenského priestoru, novú hospodársku politiku, ktorá uprednostní európske firmy či Európsku klimatickú banku.

Viac k témam: Európska únia, francúzsky prezident, voľby do Európskeho parlamentu
Zdroj: Webnoviny.sk – Macron naplno vstúpil do kampane pred eurovoľbami, Slovensko má podľa ministerstva jednu prioritu © SITA Všetky práva vyhradené.

7. marca 2019