Londýnčan sa stal druhým človekom, ktorého transplantácia kmeňových buniek zbavila vírusu HIV

404951_hiv 676x451.jpg

SEATTLE 5. marca (WebNoviny.sk) – Transplantácia kmeňových buniek zbavila nemenovaného Londýnčana vírusu HIV, ktorý mu diagnostikovali v roku 2003.

V roku 2012 začal užívať lieky na liečbu ochorenia. V tom istom roku mu diagnostikovali Hodgkinov lymfóm, pričom v roku 2016 súhlasil, že bude proti rakovine bojovať transplantáciou kmeňových buniek.

Darca s génovou mutáciou

Jeho lekári pritom zistili, že vďaka vhodnému darcovi, by sa im mohlo podariť vyliečiť ho týmto spôsobom aj z HIV. Napokon našli darcu s génovou mutáciou, ktorá ponúka prirodzenú rezistenciu proti HIV.

Transplantácia zmenila pacientov imunitný systém a stal sa odolný voči HIV. Dobrovoľne prestal užívať lieky, aby zistil, či sa vírus vráti. To sa však nestalo a aj po 18 mesiacoch od transplantácie nenašli po HIV ani stopu.

Doteraz bol jediným človekom, ktorého lekári zbavili HIV, Američan Timothy Ray Brow. Ten podstúpil liečbu v Nemecku a už dvanásť rokov od transplantácie si môže užívať život bez HIV.

Transplantácie kmeňových buniek sú nebezpečné

Transplantácie kmeňových buniek sú nebezpečné a u niektorých pacientov zlyhávajú. Takisto nie sú praktické, keďže vírusom HIV sú nakazené milióny ľudí.

Keith Jerome z Fred Hutchinson Cancer Research Center v americkom meste Seattle uviedol, že najnovší prípad „potvrdil, že vyliečenie Timothyho Browna nebola len náhoda a dá sa to zopakovať„.

O prípade informovali v pondelok v magazíne Nature a budú o ňom diskutovať aj na konferencii o HIV v Seattli.

Brown by sa chcel stretnúť s londýnskym pacientom a povzbudiť ho, aby o liečbe verejne hovoril.

Viac k témam: HIV, transplantácia
Zdroj: Webnoviny.sk – Londýnčan sa stal druhým človekom, ktorého transplantácia kmeňových buniek zbavila vírusu HIV © SITA Všetky práva vyhradené.

5. marca 2019