Letná paralympiáda 2016: Zaujímavosti

Zaujímavosti pred začiatkom Hier XV. paralympiády v brazílskom Riu de Janeiro (7. – 18. septembra 2016).

Maskot Tom sa zrodil kombináciou prvkov brazílskeho pralesa

Hry XV. paralympiády, ktoré sa od 7. do 18. septembra uskutočnia v brazílskom Riu de Janeiro, bude reprezentovať modrá postavička so zelenými vlasmi v tvare listov Tom, ktorý zastúpi flóru Brazílie. Jeho olympijský brat Vinicius reprezentoval bohatú živočíšnu ríšu hostiteľskej krajiny.

Brazílčania pestrofarebnosťou a stvárnením postáv zjavne stavili na detskú cieľovú skupinu. Obaja maskoti dostali mená po Tomovi Jobimovi a Viniciusovi de Moraesovi, hviezdach bossa novy – hudobnej novej vlny z 50. rokov minulého storočia – a tvorcoch slávnej skladby The Girl from Ipanema (1962).

Obe postavy v sebe spájajú fikciu s realitou. Maskot paralympijských hier sa zrodil kombináciou prvkov brazílskeho pralesa. Silu mu dodáva fotosyntéza, na hlave má korunu stromu a vie z nej vyčarovať hocijaké predmety. Má schopnosť narásť do obrovských rozmerov. Jeho kolega pre olympijské hry je neposedný a obratný ako mačka, vie skákať ako opica a oplýva eleganciou vtákov. Ruky a nohy dokáže natiahnuť do neobmedzenej dĺžky.

Medaily majú vo vnútri oceľové guľôčky

Každá z 1642 medailí pre Hry XV. paralympiády, 877 zlatých, 876 strieborných a 889 bronzových má vo svojom vnútri oceľové guľôčky, ktoré umožnia znevýhodneným športovcom identifikáciu hodnoty kovu podľa intenzity zvuku. Bronzové medaily majú v sebe 16 guľôčok, strieborné 20 a zlaté 28. Vydávajú teda najhlasnejší zvuk.

Zároveň je na nich nápis Brailovým písmom: „Rio 2016 Paralympic Games“. Premiérovo sú medaily v strede o niečo hrubšie ako na okrajoch. Názov podujatia, pre ktoré sú jednotlivé kovy určené, je vyrytý pozdĺž vonkajšieho okraja. Každá medaila váži až 500 gramov a obsahuje kresbu v tvare semien, čo symbolizuje odvahu, vytrvalosť a rozvoj športovcov.

Slovákov odprevadili do Ria nová hymna, známka aj maskot Parádko

Slovenskú výpravu bude na PH 2016 sprevádzať maskot Parádko. Rovnako ako jeho predchodcovia (tigrík Tigi, vtáčik Fubi, dráčik Drago, sobík Bobo, kocúr Tomi a vločka Snežko) sa zrodil vo výtvarnej súťaži prof. Karola Ondreičku, autorom víťazného návrhu je Dávid Žiga zo Špeciálnej základnej školy v Spišskom Štiavniku. Maskot má Slovákom pri bojoch o medaily dodávať silu, rýchlosť a odvahu.

Pred odchodom do Ria sa do obehu dostala aj nová známka, na ktorej je znázornený stolný tenis ako najúspešnejší paralympijský šport na Slovensku spolu s dominantou brazílskeho letoviska – sochou Krista Spasiteľa. Nová je aj hymna určená pre slovenskú výpravu s názvom Orli bez krídel. Ide o remake pesničky Karneval od Štefana Skrúcaného a Miroslava Nogu. Autorom pôvodného aj nového textu je Stanislav Gurka.

Najstarším slovenským športovcom sedemdesiatnik Jozef Široký

Rozdiel až 51 rokov je medzi najstarším a najmladším športovcom v slovenskej výprave na PH 2016. Kým hráč boccie Samuel Andrejčík má len 19 rokov až v Riu oslávi okrúhlu dvadsiatku (nar. 10. septembra 1996), tak strelec Jozef Široký v decembri 2015 dosiahol sedemdesiatku.

V tíme SR je až 27 telesne znevýhodnených športovcov a len dvaja reprezentanti zrakovo znevýhodnení. Sú nimi plavkyňa Karina Petrikovičová a cyklista Vladislav Janovjak. Najvyššími športovcami SR sú atléti Adrián Matušík a Marián Kuřeja (obaja majú po 198 cm), najnižšou je strelkyňa Veronika Vadovičová (148 cm).

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

6. septembra 2016