Lekári v Austrálii objavili druhé poloidentické dvojčatá na svete, zdieľajú len časť otcovej DNA

404420_dvojcata 676x450.jpg

BRATISLAVA 28. februára (WebNoviny.sk) – Austrálski lekári zdokumentovali podľa nich druhý známy prípad poloidentických dvojčiat na svete. Chlapec a dievča, ktorí majú už štyri roky, pochádzajú z mesta Brisbane. Identické sú len zo strany matky, pričom zdieľajú len časť otcovej DNA. Podľa expertov je tento jav veľmi vzácny, pričom takéto embryá väčšinou neprežijú.

Nicholas Fisk, ktorý viedol tím starujúci sa o matku a deti v nemocnici, v roku 2014 uviedol, že prípad objavili počas rutinnej prehliadky. Je to zároveň prvý prípad poloidentických dvojčiat, ktorý zistili počas tehotenstva. Matkou detí je 28-ročná prvorodička. Rodičia deti počali prirodzeným spôsobom.

Identické dvojčatá vzniknú po tom, ako jedna spermia oplodní jedno vajíčko, ktoré sa následne rozdelí na dve časti. Súrodenci budú mať rovnaké pohlavie a tiež rovnaké gény a fyzické črty. Ak dve rôzne spermie oplodnia dve vajíčka, vzniknú dvojvaječné dvojčatá. Tieto deti môžu mať rovnaké, ale aj odlišné pohlavie.

V prípade poloidentických dvojčiat oplodnili dve spermie naraz jedno vajíčko, ktoré sa následne rozdelilo.

Viac k témam: dvojčatá, lekári
Zdroj: Webnoviny.sk – Lekári v Austrálii objavili druhé poloidentické dvojčatá na svete, zdieľajú len časť otcovej DNA © SITA Všetky práva vyhradené.

28. februára 2019