Latka bude opäť svetová, chvália ju Holm aj Palšyté

Airiné Palšyté chce víťazstvo v Banskej Bystrici a medailu z HMS v Portlande.
BANSKÁ BYSTRICA 4. februára (WebNoviny.sk) – Aktuálna líderka svetových tabuliek v skoku do výšky Litovčanka Airiné Palšyté (198 cm) zavítala na najprestížnejšie slovenské halové atletické podujatie do Banskej Bystrice prvýkrát v kariére. Jej štart na 22. ročníku Banskobystrickej latky 2016 je cennejší o to viac, že pred halovými majstrovstvami sveta v americkom Portlande, ktoré budú v polovici marca, absolvuje už iba dvoje preteky. Okrem štartu na Slovensku to bude iba účasť na domácom halovom šampionáte v Litve.

„Bola som milo prekvapená, keď sa mi minulý týždeň v Cottbuse podarilo pri prvom mojom štarte v hale prekonať 198 cm. S Banskou Bystricou som nepočítala, ale všetko sa to tak rýchlo zomlelo, že som napokon na Slovensku. Počula som, že sa tu dobre skáče. Je tu výborný povrch a veľa výškarov tu zaznamenalo osobné maximá. O to sa určite pokúsim aj ja, ale netrúfam si povedať, akú výšku budem atakovať,“ uviedla na štvrtkovej tlačovej konferencii v hoteli Dixon v Banskej Bystrici 23-ročná výškarka z Litvy, ktorá sa pripravuje na tri vrcholy aktuálnej sezóny.

Sú nimi spomenuté halové atletické majstrovstvá sveta, potom majstrovstvá Európy v atletike pod holým nebom v Amsterdame a napokon olympijské hry v Riu de Janeiro. Jej najbližším cieľom je doniesť zo svetového halového šampionátu v Portlande medailu, k čomu sympatická rodáčka z Kaunasu poznamenala: „Chcela by som v USA uspieť. Nie je dôležité, koľko tam skočím. Dôležité bude získať nejaký cenný kov.“

Do Banskej Bystrice zavítal po ôsmich rokoch aj najlepší niekdajší švédsky výškar a olympijský šampión z Atén 2004 Stefan Holm. Banskobystrickú latku vyhral štyrikrát, no v súčasnosti už je v pozícii trénera. Pod Urpínom bude skákať jeho zverenkyňa Sofie Skoogová (vlani sa zlepšila na 192 cm), ktorá si vyskúša halu na Štiavničkách po prvý raz. „Teším sa, že Sofie tu bude skákať a zažije výbornú atmosféru, ktorú som zažíval i ja ako pretekár. Chcela by si vylepšiť svoje osobné maximum, mohla by teda atakovať 193 cm. Nemyslíme si, že by v silnej konkurencii zvíťazila, s tým nerátame,“ uviedol na adresu svojej výškarky tréner Holm, bývalý štvornásobný halový majster sveta.

Čoskoro 40-ročný kouč zo Švédska sa teší predovšetkým na kvalitné výkony hlavných favoritov Banskobystrickej latky 2016. „Očakávam tesné rozuzlenie. Nepredpokladám jasné víťazstvo niekoho z pretekárov, či už v mužskej alebo v ženskej súťaži, v ktorej by mohli padnúť dva metre. Čo sa týka mužov, v Banskej Bystrici sa reálne môže zrodiť najlepší svetový výkon roka. Každopádne sa teším na zaujímavé súboje,“ prezradil Stefan Holm, ktorý je aj členom MOV, čiže práve pod Urpínom plánoval stretnutie s našou členkou zo Slovenska Dankou Bartekovou. „Spolu sme si mejlovali, poznáme sa dobre. Žiaľ, nestretneme sa, keďže som sa dopočul, že musela odletieť na sústredenie na Cyprus,“ prezradil Holm.

Banskobystrická hala na Štiavničkách, kde sa podujatie vo štvrtok od 16.30 h uskutoční, už je vypredaná. Pricestovali všetci vopred nahlásení pretekári. V mužskej kategórii ich bude štartovať štrnásť a v ženskej dvanásť. „Sme spokojní a radi, že všetci výškari sú v Banskej Bystrici a nik neavizuje zdravotné problémy. Na podujatí bude ako čestný hosť aj aktuálny majster sveta v chôdzi na 50 km Matej Tóth. Pozvali sme aj antidopingový výbor, i keď to reglement neprikazuje. Chceme byť však aktívni v tejto oblasti a pristúpili sme k tomuto kroku. Vo vysokej kvalite bude aj internetový stream. Podujatie je v tomto roku v dobrej finančnej kondícii i vďaka sponzorom,“ povedal na záver štvrtkovej tlačovej konferencie predseda Organizačného výboru Banskobystrickej latky 2016 Alfons Juck.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

4. februára 2016