Lasica prerušila činnosť Veľkého hadrónového urýchľovača

Incident nie je až taký prekvapivý, keďže je vedecké zariadenie umiestnené uprostred prírody.Ženeva 29. apríla (WebNoviny.sk) – Lasica vyradila v piatok ráno z prevádzky Veľký hadrónový urýchľovač (LHC) prevádzkovaný Európskou organizáciou pre jadrový výskum (CERN) neďaleko švajčiarskej Ženevy, keď poškodila vedenie 66-kilovoltového transformátora a spôsobila elektrický skrat, informovala BBC. Zvieratko incident neprežilo.

LHC bol v činnosti, keď skoro ráno došlo k „vážnej elektrickej poruche“, uviedol hovorca CERN-u s tým, že lasica sa nedostala do tunelov, iba do elektrických zariadení. Následný výpadok elektriny spôsobil problémy viacerých systémov LHC vrátane všetkých akcelerátorov, detektora LHCb či magnetov a ich chladenia.

Hovorca CERN-u Arnaud Marsollier povedal BBC, že oprava škôd si vyžiada niekoľko dní. Takýto incident nie je podľa neho až taká prekvapivý, keďže je vedecké zariadenie umiestnené uprostred prírody.

V roku 2009 vyradil LHC z činnosti zrejme vták, hoci jeho pozostatky sa nikdy nenašli. Zariadenie prešlo v rokoch 2013-2015 modernizáciou. LHC prispel k objaveniu tzv. Higgsovho bozónu.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

29. apríla 2016