Lajčák nechce prilievať olej do ohňa, ponúkanú pomoc USA si chce najprv vyjasniť s Gajdošom

405080_peter gajdos miroslav lajcak.jpg

BRATISLAVA 6. marca (WebNoviny.sk) – Šéf rezortu zahraničných vecí Miroslav Lajčák inicioval stretnutie s ministrom obrany Petrom Gajdošom (SNS), aby si vyjasnili ponúkanú pomoc Spojených štátov amerických pri investíciách do vojenských letísk na Slovensku.

Vyhlásenia predstaviteľov SNS

Uviedol to Lajčák pred stredajším rokovaním vlády SR s tým, že pred stretnutím nechce prilievať olej do ohňa a odkazovať niekomu stanoviská cez médiá.

„Zachytil som viaceré vyhlásenia predstaviteľov SNS a preto som inicioval stretnutie s ministrom Gajdošom aj s tímami, ktoré rokujú. Nechcem to predtým verejne komentovať, stále vychádzam z toho, že programové vyhlásenie platí a všetci poslanci NR SR nezabudli, že Slovensko je členom Severoatlantickej aliancie,“ povedal Lajčák.

Proti tejto investícii sa ohradili predstavitelia Slovenskej národnej strany (SNS). Podľa poslanca Národnej rady SR Jaroslava Pašku (SNS) ju nielen nepotrebujeme, ale ani nechceme. Spojené štáty by v prípade súhlasu investovali do infraštruktúry slovenských vojenských letísk viac ako sto miliónov eur.

Obdobná situácia v Maďarsku

Minister Lajčák pripomenul, že Slovensko je suverénna krajina a žiaden iný štát nám nemôže niečo nanútiť.

„Slovensko je suverénny štát, nikto nám nemôže nanútiť nič, čo sami nechceme. V tomto duchu vedieme rokovania o obrannej spolupráci presne tak, ako rokujeme o všetkých dohodách. Všetko je transparentné, vychádzame z rešpektu voči ústave a zákonom. Ak dohodneme text, bude predložený vláde a na medzirezortné pripomienkové konanie a potom ho schvaľuje Národná rada SR. Ak niekto hovorí, že sa tu za chrbtom vedú nejaké rokovania, tak nevie, o čom hovorí, alebo vie, o čom hovorí a klame,“ povedal Lajčák.

Šéf rezortu zahraničia tiež spomenul obdobnú situáciu v susednom Maďarsku. „Pred dvoma týždňami Maďarsko dosiahlo dohodu o texte, ukončilo rokovania a chcel by som sa preto všetkých kritikov opýtať, či si Maďarsko neváži svoju suverenitu, či je vazalom a otrokom Spojených štátov. Občas nerozumiem vlastným očiam a ušiam, je fakt, že v tejto krajine je prezidentská kampaň, ale to neznamená, že sme všetci stratili rozum,“ uzavrel.

Lajčák nekonkretizoval presný termín stretnutia s Gajdošom.

Agentúra SITA v tejto súvislosti oslovila aj Ministerstvo obrany SR.

Viac k témam: minister obrany SR, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Ministerstvo obrany SR, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, SNS Slovenská národná strana
Zdroj: Webnoviny.sk – Lajčák nechce prilievať olej do ohňa, ponúkanú pomoc USA si chce najprv vyjasniť s Gajdošom © SITA Všetky práva vyhradené.

6. marca 2019