Krajiny V4, Pobaltia a severu Európy odmietli migračné kvóty

Šéf českej diplomacie Lubomír Zaorálek v súvislosti s kvótami zdôraznil, že nariadené opatrenia sa nemôžu stať základom spoločného riešenia migračnej krízy.Jürmala 22. apríla (WebNoviny.sk) – Šéfovia diplomacií severských a pobaltských štátov a Vyšehradskej štvorky sa v piatok na zasadnutí v lotyšskej Jürmale zhodli na odmietavom stanovisku k záväzným kvótam na prerozdeľovanie migrantov v rámci Európskej únie.

„Mnohí z nás neveria v záväzné systémy kvót,“ povedal hostiteľ neformálnych zoskupení V4 a NB8, lotyšský minister zahraničných vecí Edgars Rinkevičs, ktorého citovala agentúra DPA. Rinkevičs súčasne ubezpečil, že dvojdňová schôdzka ministrov v Jürmale, ktorá sa začala vo štvrtok, nebola zameraná proti Nemecku ani proti migrantom.

Odporúčame:

Rakúsko zaznamenalo vlani viac žiadostí o azyl než pôrodov

Zeman kritizoval fond, ktorý organizoval príchod utečencov

Šéf českej diplomacie Lubomír Zaorálek v súvislosti s kvótami zdôraznil, že nariadené opatrenia sa nemôžu stať základom spoločného riešenia migračnej krízy. „Musíme dospieť k niečomu, čo akceptujú všetci partneri,“ povedal Zaorálek po skončení rozhovorov, na ktorých programe boli aj otázky bezpečnosti a energetiky.

Slovensko zastupoval minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák, ktorý toto fórum využil aj na prezentáciu priorít nadchádzajúceho predsedníctva SR v Rade EÚ.

Ministri dvanástich krajín strednej a severnej Európy sa takto stretávajú v posledných rokoch každoročne; vlani počas slovenského predsedníctva vo V4 zasadali vo Vysokých Tatrách. Zoskupenie NB8 tvoria Island, Nórsko, Dánsko, Švédsko, Fínsko, Litva, Lotyšsko a Estónsko.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

22. apríla 2016