Kozák zhodnotil reprezentačný rok, toto sú najlepšie momenty

Tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Ján Kozák nemá pochybnosti o tom, ktorý okamih sa mu počas uplynulého roka vryl do pamäti ako najkrajší.BRATISLAVA 13. decembra (WebNoviny.sk) – Tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Ján Kozák s blížiacim sa záverom kalendárneho roka 2016 ponúkol svoj pohľad na uplynulých dvanásť mesiacov v súvislosti s národným tímom.

Rok by som rozdelil do troch častí – príprava na európsky šampionát, samotný šampionát a úvod kvalifikácie na majstrovstvá sveta. V príprave sme odohrali päť zápasov, boli sme na veľmi dobrom sústredení v Rakúsku vo výborných podmienkach. Veľmi si vážim víťazstvo v Nemecku, vyhrať u majstra sveta nie je každodenná vec. Potom prišiel šampionát, pre mňa to bol zážitok na celý život. Bolo to veľkolepé z každej stránky, či už organizácia, samotné zápasy, tá atmosféra. Najviac ma však prekvapili naši fanúšikovia, ktorí vo veľkom počte prišli za nami do Francúzska. Nie je to blízko, stojí to aj dosť peňazí, ale prišli, utvorili nám skvelú atmosféru – a to si veľmi vážim,“ povedal Ján Kozák v interview, ktorého videozáznam priniesol web Slovenského futbalového zväzu (SFZ).

VŠETKO O ME VO FUTBALE 2016

Skúsený kormidelník zhodnotil vystúpenie „slovenských sokolov“ na ME: „V úvodnom zápase proti Walesu sme prehrali nešťastne, bol to skôr remízový duel. Potešilo ma to, ako sa hráči potom zomkli. Prehrať prvý zápas na šampionáte a mať pred sebou súboje proti silnému Rusku a Anglicku, to je dosť zložitá situácia, ak chcete naplniť cieľ – postup zo skupiny.“ Slováci zvíťazili nad Rusmi 2:1 a pred sebou mali posledný zápas v skupine proti Angličanom.

ME vo futbale 2016: Wales – Slovensko 2:1

ME vo futbale 2016: Rusko – Slovensko 1:2

ME vo futbale 2016: Slovensko – Anglicko 0:0

Hráči sa rozdali a podali obetavý výkon, išli na doraz. Napokon sme dosiahli remízu a splnili cieľ. Na osemfinálový súboj proti veľmi silnému Nemecku nemohli nastúpiť štyria hráči. To, že sme u nich zvíťazili v príprave, nám napokon bolo skôr na škodu. K zápasu pristúpili maximálne zodpovedne. Celkovo si však myslím, že to bolo veľmi pekný šampionát, a to aj z našej strany – v konkurencii tých mužstiev, proti ktorým sme hrali,“ pokračoval Kozák.

Osemfinále ME vo futbale: Nemecko – Slovensko

Do kvalifikácie nevstúpili podľa predstáv

V septembri slovenskí reprezentanti vstúpili do bojov o MS 2018, nie však podľa svojich predstáv. „Pred kvalifikáciou a počas nej vznikli určité veci, o ktorých som nepredpokladal, že sa môžu objaviť. Pred zápasom s Anglickom niektorí hráči nehrali, boli aj zranenia. Zvolili sme taký spôsob hry a zostavu, aby sme favorita čo najviac potrápili. Hráči vydali zo seba všetko, škoda Škrtelovho vylúčenia; musím povedať, že ovplyvnilo výsledok. Vstup do kvalifikácie bol teda neúspešný, druhý zápas – to isté. Dosť veľa problémov, rôzne kauzy, viac som riešil mimofutbalové veci, a to nie je dobré. Opäť sme prehrali a situácia nebola dobrá, úvod kvalifikácie bol katastrofálny: dve prehry. Stáli sme pred ťažkou úlohou – doma Škótsko a Litva a obrovský tlak. Ak sme chceli byť v hre, museli sme oba súboje zvládnuť. Chlapci sa však opäť zomkli,“ skonštatoval dlhoročný kouč MFK Košice.

Ján Kozák doplnil: „Skupina je ťažká aj zaujímavá. Chýba mi nejaký bodík z tých dvoch prvých zápasov k úplnej spokojnosti, ale je to otvorené a máme to vo svojich rukách. Hráme na jar na Malte a v júni v Litve. Je veľmi dôležité zvládnuť tieto zápasy, aby bola jeseň zaujímavá. Prial by som si, aby jeseň bola takým vyvrcholením kvalifikácie. Mužstvo máme dostatočne skúsené na to, aby to zvládlo.“

Ján Kozák nemá pochybnosti o tom, ktorý okamih sa mu počas uplynulého roka vryl do pamäti ako najkrajší. „Bolo to po zápase s Anglickom na ME. Tá spontánna radosť hráčov a ľudí okolo nich, že sa naplnil cieľ. Bolo to vydreté, vybojované, o to má človek z toho lepší pocit,“ uviedol 62-ročný tréner a po podnete otočil aj na druhú stranu:
Ťažšie spomienky mám na tie nefutbalové veci, sú to nepríjemné záležitosti. Niečo sme pokazili my, k niečomu nemuselo prísť, niektoré veci boli nekorektné, ale to prináša život. Každý si robí svoju prácu, ja to rešpektujem. Stále mám názor, že sme malé Slovensko a ak chceme byť úspešní, musíme sa spojiť pre spoločnú vec. Byť pred zápasom negatívny a odrádzať ľudí zo štadiónov svojimi článkami je nekorektné vo vzťahu k reprezentácii a samotným hráčom.“

Potešili aj výkony mladšej generácie

Niekdajší výborný stredopoliar a československý reprezentant považuje rok 2016 za mimoriadny: „Tento rok treba brať ako veľmi úspešný rok slovenského futbalu. Veď A-mužstvo bolo na európskom šampionáte, dvadsaťjednotka postúpila. Koľko krajín dosiahlo aj – aj? Iba tie top krajiny a my, menšie Slovensko, sme tam. Je to pekný úspech slovenského futbalu a teším sa z toho. Verím, že zažijeme aj ďalšie takéto pekné a úspešné roky.“ Potešili ho tiež výkony úspešnej mladšej generácie: „Určitú obmenu vnímam ako súčasť kolobehu života. Som veľmi rád, že chlapci, ktorí prišli z dvadsaťjednotky, ukázali obrovský potenciál. Rešpektujú ich aj skúsenejší hráči a prijali ich medzi seba. Nebojím sa o mladých, majú kvalitu a presadia sa.“

V januári bude Ján Kozák opäť stáť pri reprezentačnej lavičke, nebude mať však k dispozícii obvyklý káder. „Pripravujeme ligový výber do Abú Zabí, kde budeme v termíne 3. – 12. januára. Na 12. január je už potvrdený zápas proti Švédsku, 8. januára budeme pravdepodobne hrať proti Ugande. Chceme dať príležitosť hráčom z našej ligy, z poľskej, českej; tým, ktorí prešli mládežníckymi kategóriami, ale už majú 23, 24 rokov. V lige sú zaujímaví hráči. Uvidíme, ako k tomu pristúpia kluby, pretože to nie je asociačný termín. Verím, že dáme dokopy mužstvo, chcem najmä vidieť hráčov v tréningovom procese a zápasoch a zistiť, do akej miery môžem s nimi prípadne počítať do užšieho kádra,“ uviedol rodák z Matejoviec nad Hornádom, ktorý sa teší na vianočné sviatky: „U nás budú klasické, budem sa tešiť na každé stretnutie, keď prídu deti, vnúčatá. Každú chvíľu v ich spoločnosti si budem vychutnávať.“

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

14. decembra 2016