Komora exekútorov opäť navrhla na post ústavných sudcov štyroch kandidátov

398172_ustavny sud 676x416.jpg

BRATISLAVA 4. marca (WebNoviny.sk) – Slovenská komora exekútorov navrhla na post ústavných sudcov štyroch kandidátov. Komora odporúča Ladislava Duditša, Petra Molnára, Ľuboša Szigetiho a Mareka Tomašoviča, ktorí sa uchádzali o tento post aj vo februárovej voľbe.

Voľbu považujú za dôležitú

Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa komory Stanislava Kolesárová. Komora už svoj návrh doručila Ústavnoprávnemu výboru Národnej rady Slovenskej republiky. Exekútori považujú voľbu nových ústavných sudcov za dôležitú, aby mohol Ústavný súd SR fungovať v štandardnom režime.

Od 16. februára na inštitúcii zostali pôsobiť iba štyria sudcovia z trinástich. Opakovaná voľba kandidátov na sudcov ústavného súdu je naplánovaná na marcovú schôdzu parlamentu, pričom kandidáti ešte pred hlasovaním absolvujú verejné vypočutie.

V súčasnosti je prihlásených jedenásť kandidátov, okrem Tomašovič, Szigetiho, Molnára a Duditša sa o post uchádzajú aj Zuzana Pitoňáková, Daniela Švecová, Robert Šorl, Martin Vernarský a Radovan Hrádek. Oprávnené inštitúcie či jednotlivci môžu predkladať návrhy do utorka 5. marca do 16:00.

Kvalitní a čestní kandidáti

„Napriek tomu, že prvá voľba v parlamente nepriniesla zvolenie ani jedného kandidáta, Slovenská komora exekútorov považuje za mimoriadne dôležité mať čím skôr ústavný súd funkčný. Naši štyria opätovne nominovaní uchádzači dosiahli v prvej voľbe nádejné výsledky, ktoré sa pri širšej politickej dohode môžu pretaviť do úspešného výsledku. Považujeme ich za profesionálne skúsených, odborne zdatných a morálne spôsobilých na túto mimoriadne dôležitú funkciu,“ uviedol prezident Slovenskej komory exekútorov Miroslav Paller.

Slovenská komora exekútorov ako stavovská organizácia súdnych exekútorov na Slovensku má právo navrhovať kandidátov na sudcov ústavného súdu, podobne ako komory advokátov či notárov.

„Na novembrovom prijatí zástupcov právnických profesií pán prezident apeloval, aby výsledkom dialógu medzi odborníkmi a politikmi boli kvalitní a čestní ústavní sudcovia a sudkyne. Slovenská komora exekútorov pristúpila k tejto úlohe s plnou zodpovednosťou a verím, že prispela svojím dielom k naplneniu cieľa, ktorým je kvalitne obsadený Ústavný súd,“ dodal Miroslav Paller.

Viac k témam: slovenská komora exekútorov, voľba ústavných sudcov
Zdroj: Webnoviny.sk – Komora exekútorov opäť navrhla na post ústavných sudcov štyroch kandidátov © SITA Všetky práva vyhradené.

4. marca 2019