Kauza šikanovania rómskych chlapcov sa vracia na okresný súd

Košický krajský súd zrušil pôvodný rozsudok okresného súdu pre nejasnosť a neúplnosť skutkových zistení a nariadil vykonať ďalšie dokazovanie.KOŠICE 27. apríla (WebNoviny.sk) – Niekoľko rokov trvajúca kauza košických policajtov, ktorí šikanovali šiestich rómskych chlapcov, sa vracia na okresný súd. Odvolací Krajský súd v Košiciach na neverejnom zasadnutí 18. apríla zrušil rozsudok prvostupňového súdu v trestnej veci Milana M. a spol., obžalovaných zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa formou spolupáchateľstva a iné trestné činy. Informovala o tom v stredu hovorkyňa košických súdov Marcela Gálová.

„Odvolací senát totiž zistil chybu v postupe Okresného súdu Košice II. Napadnutý rozsudok je založený na tom, že boli porušené ustanovenia, ktorými sa má zabezpečiť objasnenie veci. Pre nejasnosť a neúplnosť skutkových zistení, na objasnenie ktorých treba vykonať ďalšie dôkazy, odvolací súd napadnutý rozsudok zrušil a vec vrátil súdu prvého stupňa, aby ju v potrebnom rozsahu znovu prejednal a rozhodol,“ informovala Gálová.

Okresný súd Košice II vo februári minulého roku oslobodil spod obžaloby zneužitia právomoci verejného činiteľa desiatich dnes už väčšinou bývalých policajtov a ďalších štyroch, ktorí boli obžalovaní aj z vydierania, v mediálne známej kauze šikanovania rómskych chlapcov. Prokurátor sa na mieste voči rozsudku odvolal. Senát odkázal šiestich poškodených, ktorí žiadali ako nemajetkovú ujmu každý po 30 000 eur, na konanie v občiansko-právnych veciach.

Šiestich rómskych chlapcov z košického Luníka IX polícia zadržala po tom, ako lúpežne prepadli staršiu ženu. Skutok sa stal 21. marca 2009. Policajti vtedy priviezli chlapcov na obvodné oddelenie polície Košice – Juh. Na oddelení ich podľa obžaloby nútili vyzliekať sa, fackovať sa navzájom a šikanovali ich aj iným spôsobom. Policajti si údajne všetko točili na mobilné telefóny. Nahrávka sa objavila na internete. Na základe toho sa začalo nielen trestné konanie, ale aj ministerstvo vnútra začalo konať a vyvodilo sankcie voči policajtom aj niektorým policajným funkcionárom.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

27. apríla 2016