Karel Gott vydáva kompiláciu 40 Slavíků

DvojCD obsahuje štyridsiatku známych piesní a ako bonus aj dve nové skladby.BRATISLAVA 19. septembra (WebNoviny.sk) – Český spevák Karel Gott vydá v piatok 23. septembra kompiláciu s názvom 40 Slavíků. Okrem štyridsiatky známych piesní v originálnych verziách, sa na nej nachádzajú dve nové bonusové skladby Země vstává a Perfektní den, ktoré spevák nahral v lete. Hudbu pre obe zložil Michal David, texty napísali Lou Fanánek Hagen a Jaroslav Machek.

„U nás je už veľmi dobre známe, že s Kájom oslavujeme narodeniny v rovnaký deň – 14. júla. Keď som premýšľal, aký darček mu venovať tento rok, rozhodol som sa mu napísať dve nové piesne, aby som ho namotivoval po tom, čím si v posledných mesiacoch prešiel. Spolupracovať s Karlom Gottom je pre mňa vždy veľká česť, skúsenosť a veľmi mu za to ďakujem,“ uviedol skladateľ a spevák Michal David. Gottovi vlani diagnostikovali rakovinu lymfatických uzlín, pre ktorú podstúpil onkologickú liečbu.

V marci oznámil, že chorobu porazil a v máji absolvoval operáciu brušnej dutiny, ktorá mala proces liečby uzavrieť. Odvtedy sa umelec snaží dodržiavať zdravú životosprávu a podstupuje hlasovú rehabilitáciu. „Objavili sa tiež rôzne dohady o tom, či Karel bude po ťažkej chorobe vôbec môcť spievať. Toto je dôkaz, že mu to stále spieva skvele a verím, že ho čoskoro opäť budeme vídať na pódiu,“ uzavrel 56-ročný David. Gott plánuje 15. októbra koncertovať v pražskej O2 Aréne v rámci hudobného predstavenia českého Rádia Impuls. Ešte predtým – 10. októbra – sa predstaví na komornejšom podujatí v pražskom divadle Malostranská beseda.

Rodák z Plzne sa štyridsať ráz umiestnil na prvej priečke ankety popularity Zlatý Slávik (od roku 1996 pod názvom Český Slávik, pozn. red). „Hlasy, ktoré mi moji priaznivci posielajú, si rok čo rok vážim viac a viac. Roky mi totiž neubúdajú, pretože čas sa zastaviť nedá a byť stále mladý je iba zbožné prianie či atraktívny pesničkový slogan. Kvalitná konkurencia nespí, naopak rastie, a byť na niektorej z popredných priečok tejto ankety popularity je preto čoraz ťažšie. Keby mi niekto v dobe, keď som získal svojho vtedy jubilejného dvadsiateho Slávika, povedal, že ich budem mať jedného dňa doma štyri desiatky, poklepal by som si po hlave a myslel by som si o ňom svoje. Ako vidíte, človek sa mýli a dnes je to skutočnosť. Nikdy za to neprestanem byť svojím priaznivcom dostatočne vďačný,“ vyjadril sa 77-ročný interpret.

Karel Gott pracoval ako vyučený elektromontér v ČKD a popri práci študoval spev na konzervatóriu. Preslávil ho angažmán v Divadle Semafor v prvej polovici 60. rokov minulého storočia. Neskôr spoluzakladal Divadlo Apollo, kde pôsobil do roku 1967. Počas svojej kariéry vydal viac než 100 albumov. Účinkoval tiež vo filmoch Kdyby tisíc klarinetů (1964), Hvězda padá vzhůru (1974), Romance za korunu (1975), Dědictví aneb Kurvahošigutntag (1992) a jeho pokračovaní Dědictví aneb Kurvaseneříká (2014) či v rozprávke Z pekla štěstí 2 (2001).

Zoznam skladieb dvojalbumu 40 Slavíků:

I. CD (1963 – 1984)
1. Oči sněhem zaváté
2. Malá píseň
3. Cesta rájem
4. C´est la vie
5. Lady Carneval
6. Láska bláznivá
7. Řekněte, odkud vás znám
8. Když jsem já byl tenkrát kluk
9. Kávu si osladím
10. Kdepak, ty ptáčku, hnízdo máš
11. Nápoj lásky č. 10
12. Je jaká je
13. Jsou svátky
14. Jdi za štěstím
15. Stokrát chválím čas
16. Jen se hádej
17. Beatles
18. Ráno jedu dál
19. ….a to mám rád
20. Lásko má

II. CD (1989 – 2016)

1. Krev toulavá
2. Promoklý Donchuán
3. Cherchéz la femme
4. Noční král
5. Pretty woman
6. Být stále mlád
7. Pokaždé
8. Jestli já tě budu mít rád
9. Nezapomínám
10. Už pohřbili mě stokrát
11. Kam tenkrát šel můj bratr Jan
12. Má pouť
13. Každý má svůj sen
14. Když muž se ženou snídá
15. To je hezky
16. Sentiment
17. Dobré roky to jsou
18. Láska je nádhera
19. Kluk s velkou vášní
20. Dál jedu si svou
21. Perfektní den *
22. Země vstává *

* novinky 2016

Informácie pochádzajú od PR manažérky Adriány Čahojovej z vydavateľstva Supraphon – Slovenská republika a z archívu agentúry SITA.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

19. septembra 2016