Kardinála Barbarina uznal súd v Lyone vinným, vedel o sexuálnom zneužívaní detí

405240_francuzsko 1 676x490.jpg

LYON 7. marca (WebNoviny.sk) – Francúzsky súd uznal vo štvrtok vysokého predstaviteľa katolíckej cirkvi kardinála Philippeho Barbarina vinným z neoznámenia zločinu pedofílie u jedného z kňazov.

Neoznámil zneužívanie detí

K prekvapivému rozhodnutiu v tejto nasledovanejšej kauze sexuálneho zneužívania vo Francúzsku dospel súd v Lyone a Barbarinovi uložil šesťmesačný podmienečný trest odňatia slobody za to, že v období medzi júlom 2014 a júnom 2015 pedofíliu neoznámil.

Údajné obete zneužívania kňazom Bernardom Preynatom uviedli, že Barbarin a iní cirkevní predstavitelia roky kryli správanie kňaza a niektoré skutky sú tak premlčané, takže aj samotné obete očakávali oslobodenie kardinála spod obžaloby. Proti obvineniu argumentoval tiež prokurátor s tým, že neexistuje dôkaz zákonného pochybenia.

Voči rozhodnutiu sa odvolajú

Na odsúdenie reagoval aj obhajca odsúdeného kardinála. Rozhodnutie súdu pokladá za nespravodlivé a odvolá sa voči nemu.

K zneužívaniu desiatok chlapcov v 80. a 90. rokoch minulého storočia sa kňaz Preynat priznal a súdiť ho majú v samostatnom procese.

Viac k témam: kňaz, sexuálne zneužívanie detí, sexuálny škandál kňazov
Zdroj: Webnoviny.sk – Kardinála Barbarina uznal súd v Lyone vinným, vedel o sexuálnom zneužívaní detí © SITA Všetky práva vyhradené.

7. marca 2019