Kapitán lode, v ktorej zomrelo 850 migrantov, pôjde za mreže

V podpalubí lode boli podľa svedkov zamknuté stovky afrických a bangladéšskych migrantov. RÍM 13. decembra (WebNoviny.sk) – Taliansky súd vymeral v utorok 18-ročný väzenský trest tuniskému kapitánovi, ktorého usvedčil z vlaňajšieho tragického potopenia lode s migrantmi v Stredozemnom mori. Pri nešťastí vtedy zahynulo minimálne 850 ľudí, informovali talianske médiá.

Tunisan Muhammad Alí Málik pred súdom v sicílskej Catanii čelil obvineniam z neúmyselného zabitia viacerých osôb, zo zavinenia stroskotania lode a tiež z napomáhania nelegálnej migrácii. Sudcovia ohľadne výšky trestu vyhoveli požiadavke obžaloby.

Súčasne udelili päťročný väzenský trest Sýrčanovi Mahmúdovi Bichitovi, ktorý bol zástupcom lodného kapitána a ktorý čelil len obvineniu z napomáhania nelegálnej migrácii. Prokuratúra pre neho žiadala šesť rokov väzenia.

Potopenie plavidla z 18. apríla 2015 prežilo iba približne 28 ľudí – ide o katastrofu s najväčším počtom obetí v Stredozemnom mori za posledné desaťročia. V podpalubí lode boli podľa svedkov zamknuté stovky afrických a bangladéšskych migrantov.

Bezprostredne po tragédii vylovili 24 mŕtvych tiel, zatiaľ čo stovky ďalších objavili počas následného pátrania a pri vyzdvihnutí vraku lode z morského dna.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

13. decembra 2016