Kanoista Beňuš očakáva na ME v Mikuláši skvelú atmosféru

Diváci v Liptovskom Mikuláši podľa Mateja Beňuša vodnému slalomu rozumejú, vedia oceniť dobrú jazdu a bezchybný výkon.ČUNOVO 3. mája (WebNoviny.sk) – V súčasnosti jediný istý olympionik medzi slovenskými vodnými slalomármi – kanoista Matej Beňuš – sa po návrate z dvojtýždňového tréningu v dejisku OH 2016 v brazílskom Riu de Janeiro teší na blížiace sa majstrovstvá Európy, ktoré budú 13. – 15. mája v Liptovskom Mikuláši.

V predolympijskom období sú preňho ťahákom predovšetkým podmienky, ktoré skúsení organizátori z Liptova vedia v Areáli vodného slalomu Ondreja Cibáka pre súťažiacich pripraviť, ako aj predpokladaná výborná a žičlivá atmosféra v dejisku počas šampionátu. Podľa neho tunajší diváci vodnému slalomu rozumejú, vedia oceniť dobrú jazdu a bezchybný výkon. Práve takéto súťaže Matejovi Beňušovi tento rok veľmi chýbajú.

Beňuš viac trénuje, než súťaží

„Aktuálny súťažný ročník je pre mňa špecifický v tom, že viac cestujem za tréningom, než súťažím. Naposledy som bol na pretekoch vo februári. Odvtedy mám už takmer dva mesiace prestávku. Preto sa na európsky šampionát teším,“ uviedol Beňuš na margo blížiacich sa ME v Liptovskom Mikuláši. „Európsky šampionát vo vodnom slalome je v olympijskom roku druhým najdôležitejším podujatím sezóny. Svetový šampionát v našom športe v roku olympiády nebýva. Preto sa musíme k ME na domácej vode stavať primerane tomu,“ pokračoval 28-ročný rodák z Bratislavy, ktorý v Liptove bude od stredy najbližších desať dní s blízkymi.

„Pôjdeme tam s celou rodinou, aby sme aspoň počas ME boli trochu spolu, pretože dva dni po nich opäť odcestujem do Brazílie. A v dejisku OH budem trénovať aj dva týždne v júni a tri týždne na prelome júla a augusta. Počas tohto leta teda budem vrátane samotných olympijských hier dovedna sedem týždňov mimo domova,“ priblížil Beňuš.

„Ako reaguje rodina na moje tohtoročné cestovanie za tréningom? Chápu ma a stále mi utvárajú také podmienky, aby som aj to dlhšie odlúčenie od rodiny mal ľahšie. Sme v kontakte cez počítač. Mailujeme si, využívame modernú techniku, aby to odlúčenie nebolo také veľké,“ pokračoval otec dvoch malých synov. „Starší syn stále odo mňa chce, aby som mu kúpil v zahraničí nejaký hračkársky autobus. Už si zvykol vítať ma s tým, že kde mám ten autobus. To je teraz jeho najväčšia túžba,“ priblížil zverenec Juraja Minčíka rodinný rituál.

Olympiáda je veľká vec

„Olympiáda je pre športovca veľká vec. Budem na nej štartovať prvý raz v kariére. Preto musím pre úspech na nej aj niečo obetovať. Som rád, že oproti niektorým súperom mám výhodu v tom, že na olympijskej vode som už trénoval trikrát po dva týždne. To sú skúsenosti na nezaplatenie. Do Mikuláša sa však veľmi teším, lebo tam je na takýchto veľkých pretekoch vždy veľmi veľa divákov, ktorí vedia urobiť fantastickú atmosféru. Okrem toho som tiež zvedavý, ako dopadnú posledné nominačné preteky pre zvyšné tri kategórie, v ktorých sa ešte bojuje o miestenku do Ria. Ja si užijem moje preteky bez nejakého veľkého tlaku, bez toho, že by som niekomu potreboval niečo dokazovať,“ reagoval Beňuš na otázku agentúry SITA.

Na margo očakávaného trojsúboja s Michalom Martikánom a Alexandrom Slafkovským, ktorých vyrovnanými minuloročnými výkonmi v nominačnom súboji nepustil do Ria, Beňuš uviedol: „Obaja budú na domácej vode, na ktorej trénujú celý život. Veľmi dobre ju poznajú. Preto oboch považujem za hlavných favoritov na zisk medaily, jeden z nich podľa mňa tento šampionát vyhrá. A pokiaľ ide o moje ambície? Nejako extra som sa na Mikuláš nepripravoval. Ani som netrénoval na tamojšom kanáli. V každom prípade však budem chcieť na ME urobiť dobrý výsledok, lebo osobne sa teraz cítim veľmi dobre. Nechám sa prekvapiť, čo dokážem. Minulý rok som zvíťazil na pretekoch v Liptovskom Mikuláši, hoci pred samotnou súťažou som na tej vode absolvoval iba tri tréningy. Možno to bude tak aj tento rok. Ak by to vyšlo, nebránil by som sa tomu.“

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

3. mája 2016