Kandidátov na ústavných sudcov možno navrhovať už len pár dní

400287_vypocutie kandidatov na ustavnych sudcov sr 676x468.jpg

BRATISLAVA 1. marca (WebNoviny.sk) – Oprávnené inštitúcie či jednotlivci môžu do utorka 5. marca navrhovať uchádzačov o post ústavného sudcu.

Verejné vypočúvanie kandidátov na post ústavných sudcov Ústavnoprávnym výborom Národnej rady SR je naplánované na tri dni, od 21. do 23. marca aj vrátane soboty. Následne bude na marcovej schôdzi parlament opätovne voliť 18 kandidátov, z ktorých vyberie prezident polovicu.

Ústavnoprávny výbor už jedno vypočúvanie absolvoval, no pre neúspech samotnej voľby ho zopakuje. Pri prvom pokuse sa prihlásilo 40 kandidátov, nakoniec však parlament hlasoval o 37. Svoju nomináciu stiahla šéfka policajnej akadémie Lucia Kurilovská, Radovan Hrádek a tiež expremiér Robert Fico (Smer-SD).

Neplatné hlasovacie lístky

Parlament 14. februára v druhom kole nezvolil vo verejnej voľbe ani jedného kandidáta na ústavného sudcu. Poslanci za Smer-SD odovzdali prázdne hlasovacie lístky rovnako ako v utorok 12. februára v prvom kole.

Poslanci za SNS a Most-Híd dali hlas niektorým uchádzačom. Na hlasovaní, na rozdiel od utorka, sa zúčastnili aj poslanci za ĽSNS, čím zvýšili kvórum. Tiež odovzdali prázdne alebo neplatné hlasovacie lístky. Zo 138 odovzdaných hlasovacích lístkov bolo 49 neplatných a 89 platných.

Kritika Bugára na adresu Smeru-SD

Predseda Mosta-Híd Béla Bugár vtedy vyjadril nespokojnosť s tým, že Smer-SD zablokoval voľbu. „My a Slovenská národná strana sme volili šesť kandidátov, na ktorých sme sa dohodli. Nerozumiem tomu. Nie je zodpovedné takto zablokovať ústavný súd. My sme urobili maximum pre to, aby bol funkčný,“ vyhlásil 14. februára Bugár.

Ústavný súd SR je od soboty 16. februára paralyzovaný, keď na ňom zostali pôsobiť iba štyria sudcovia. Rozvrh práce je tak stanovený iba na jeden funkčný trojčlenný senát.

Viac o téme: Voľba ústavných sudcov

Viac k témam: Národná rada SR, voľba ústavných sudcov
Zdroj: Webnoviny.sk – Kandidátov na ústavných sudcov možno navrhovať už len pár dní © SITA Všetky práva vyhradené.

1. marca 2019