Kanadský súd rozhodne o vydaní Meng Wan-čou do Spojených štátov, Čína toto rozhodnutie kritizuje

400391_sudca 676x402.jpg

TORONTO 2. marca (WebNoviny.sk) – Kanadský súd rozhodne o vydaní finančnej riaditeľky čínskej spoločnosti Huawei do Spojených štátov. Ministerstvo spravodlivosti v piatok uviedlo, že úrady sa rozhodli pokračovať v súdnom procese po dôkladnom preskúmaní prípadu. Zdôraznili pritom, že postupujú podľa zákonov.

Meng Wan-čou zatkli 1. decembra na letisku vo Vancouveri. USA následne požiadali Kanadu o vydanie dcéry zakladateľa menovanej spoločnosti obvinenej z podvodu. Ženu obvinili z toho, že klamala bankám o obchodoch spoločnosti s Iránom, čím porušili sankcie zo strany USA voči Teheránu.

Meng Wan-čou prepustili na kauciu a v súčasnosti žije v jednom z dvoch domov, ktoré vlastní vo Vancouveri. V stredu by sa mala postaviť pred súd, ktorý určí dátum vypočúvania v súvislosti s vydaním do USA. Nariadenie na jej vydanie do USA musí schváliť aj kanadský minister spravodlivosti.

Čínska vláda v sobotu kritizovala rozhodnutie úradov, ktoré označila za „vážne porušenie“ práv Meng Wan-čou. Vláda zároveň vyzvala Washington, aby stiahol žiadosť o vydanie.

Viac k témam: Huawei, podvod, súd
Zdroj: Webnoviny.sk – Kanadský súd rozhodne o vydaní Meng Wan-čou do Spojených štátov, Čína toto rozhodnutie kritizuje © SITA Všetky práva vyhradené.

2. marca 2019