Jemenskí húsiovia údajne vystrelili na saudskoarabský Rijád balistickú raketu a vyslali drony

458068_saudi_arabia_62383 4fb27acc3c4143569d0d1f2f60e3eed5 676x511.jpg

28.2.2021 (Webnoviny.sk) – Saudská Arábia v sobotu zachytila raketový útok na hlavné mesto Rijád. Na južnú časť metropoly mierili aj drony naložené bombami, pričom podľa saudskoarabských predstaviteľov útok plánovali jemenskí povstalci húsíovia podporovaní Iránom. Tí sa však zatiaľ neprihlásili k zodpovednosti za útok.

Občianska vojna

Húsíovia údajne vystrelili smerom k Rijádu balistickú raketu a nasadili niekoľko bezpilotných dronov. Úrady neevidujú žiadne obete ani materiálne škody.

Pre nebezpečenstvo útokov museli odkloniť niekoľko letov, ktoré mali plánované pristátie na medzinárodnom letisku v Rijáde. Viacero ďalších príletov sa uskutočnilo s oneskorením.

Jemen, ktorý je najchudobnejšou arabskou krajinou, sužuje občianska vojna od roku 2014, keď šiitskí rebeli húsíovia prevzali kontrolu nad hlavným mestom Saná a severom Jemenu.

Vláda v exile

Jemenská medzinárodne uznávaná vláda pracuje od vypuknutia občianskej vojny prevažne z exilu v saudskoarabskom Rijáde.

Koalícia vedená Saudmi vstúpila do konfliktu v roku 2015 a odvtedy bojuje s povstalcami v snahe vrátiť k moci vládu prezidenta Abd Rabú Mansúra Hádího.

Počas vojny zahynulo už viac ako 112-tisíc ľudí, vrátane tisícok civilistov. Konflikt spôsobil aj jednu z najhorších humanitárnych kríz na svete.

Viac k témam: drony, húsíovia, raketový útok
Zdroj: Webnoviny.sk – Jemenskí húsiovia údajne vystrelili na saudskoarabský Rijád balistickú raketu a vyslali drony © SITA Všetky práva vyhradené.

28. februára 2021