Jemenské vládne sily spustili ofenzívu proti al-Káide

Pri ťažkých bojoch zahynuli desiatky militantov al-Káidy.SANÁ 23. apríla (WebNoviny.sk) – Jemenské vládne sily za leteckej podpory Saudskou Arábiou vedenej koalície spustili v sobotu na juhu krajiny ofenzívu proti militantom teroristickej organizácie al-Káida. Cieľom je z ich rúk oslobodiť mesto Zindžibár, metropolu provincie Abjan, informovala agentúra DPA.

Provinčný predstaviteľ Husajn Sálih pre agentúru povedal, že pri vstupe do Zindžibáru dochádzalo k prudkým zrážkam medzi oboma stranami. Tvrdí tiež, že vládne jednotky pri ofenzíve výrazne postúpili. Agentúra AP s odvolaním sa na jemenských bezpečnostných a armádnych predstaviteľov uviedla, že pri ťažkých bojoch zahynuli desiatky militantov al-Káidy.

Jemenská odnož al-Káidy, ktorú USA považujú za najnebezpečnejšiu skupinu z tejto teroristickej siete, využila konflikt medzi šiitskými povstalcami a vládnymi silami v krajine na rozšírenie svojho vplyvu. Zindžibár ovláda od decembra.

V Kuvajte sa tento týždeň začali pod záštitou OSN rozhovory medzi zástupcami vlády a povstalcov, známych ako húsíovia, zamerané na ukončenie vojny v Jemene. Konflikt v najchudobnejšej krajine arabského sveta si za uplynulý rok vyžiadal 9000 životov.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

23. apríla 2016