Japonský ľadoborec zachránil členov austrálskej expedície

Austrálsky ľadoborec sa poškodil, keď počas snehovej búrky nabehol na plytčinu. 66 členov antarktickej expedície zachránil ľadoborec japonských námorných síl.SYDNEY 7. marca (WebNoviny.sk) – Ľadoborec japonských námorných síl Širase AGB-5003 zachránil v nedeľu 66 členov austrálskej expedície z Mawsonovej výskumnej stanice v Antarktíde. Oznámila to v pondelok austrálska vláda, ktorú s odvolaním sa na agentúru Džidži citoval denník The Japan Times.

Členovia expedície sa mali pôvodne vrátiť domov na austrálskom ľadoborci Aurora Australis, ten sa však koncom februára poškodil, keď počas snehovej búrky nabehol na plytčinu, kotviac v prístave Horseshoe Harbour neďaleko Mawsonovej stanice, a musel sa kvôli opravám vrátiť do Austrálie.

Širase je momentálne na ceste k ďalšej austrálskej výskumnej základni v Antarktíde, vzdialenej približne 2300 kilometrov, kde členov expedície vyloží. Oddelenie pre antarktické záležitosti austrálskeho ministerstva životného prostredia vyjadrilo Tokiu hlboké poďakovanie za poskytnutú pomoc.

Mawsonova stanica, založená v roku 1954, je najstaršou austrálskou antarktickou stanicou a zároveň najstaršou nepretržite obývanou stanicou južne od polárneho kruhu.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

7. marca 2016