Ivan Štefanec vidí priestor pre eurorealistickú politiku

Europoslanec Ivan Štefanec vidí priestor pre slušnú politiku, ktorá povie ľuďom, že naše miesto je v Európe.BRATISLAVA 24. apríla (WebNoviny.sk) – V marcových parlamentných voľbách nevyhral ani Smer-SD, ani pravicové strany. Myslí si to europoslanec Ivan Štefanec (kandidoval za SDKÚ). Ako však povedal pre agentúru SITA, na Slovensku sú pravicoví voliči a od toho sa možno odraziť.

Štefanec vidí príležitosť pre normálnu, serióznu, eurorealistickú politiku. „Pre slušnú politiku, ktorá povie ľuďom, že naše miesto je v Európe, veď sme o to roky bojovali. Naše miesto je v spoločnej kolektívnej ochrane, naše miesto je v schengene, z ktorého najviac benefitujeme ako malá krajina, ktorá je odkázaná na spoluprácu. Netreba sa to báť povedať,“ dodal Štefanec.

Na otázku, ako vidí budúcnosť pravice na Slovensku, Štefanec priznal, že je skôr zástancom tradičných hodnôt a snahy o rast niečoho, čo môže fungovať. „Neverím príliš novým experimentom a mačkám vo vreci. Ostatne aj tieto voľby ukázali, že mnohé nové strany, ktoré mali väčšie ambície, ich nedosiahli. Ale aj tradičné strany sklamali,“ dodal europoslanec. Myslí si, že ak by aj teraz prišiel niekto, kto povie, že „spasí Slovensko,“ možno bude na krátky čas úspešný, ale nemôže to fungovať dlhodobo. „Som si istý, že dlhodobo úspešná môže byť len strana založená na jasnom profile tradičných hodnotách, na tom, na čom je postavené Slovensko,“ priblížil svoju predstavu Štefanec.

„S údivom som pozeral, že strany, ktoré sa tvárili ako pravicové, tak oproti nim mal pomaly pravicovejší program Smer, napríklad v otázke jednej zdravotnej poisťovne, dôchodkov a podobne. Ľudia sa akoby báli povedať pravdu, ktorá je oslobodzujúca – ktorá nie je populárna a ktorá neprinesie body krátkodobo, ale som si istý, že dlhodobo sa nedá klamať,“ povedal Štefanec o situácii na pravom spektre. Ekonomický rast sa dá podľa neho podporiť práve podporou tradičných hodnôt, a „takými sú stredopravé hodnoty, či sa to niekomu páči, alebo nie“. Podľa Štefanca to dokazuje to, že keď vládli stredopravé strany a robili sa reformy, Slovensko rástlo a prosperovalo.

„Pri všetkej úcte k politickej, marketingovej šikovnosti Roberta Fica – má veľkú moc, ktorá síce klesla, ale neurobil nič pre ľudí, neurobil žiadne reformy. Protestovali učitelia, zdravotníci. Mal osem rokov zdravotníctvo v rukách a nastal krízový manažment. Toto je výsledok, že mal absolútnu moc, a teraz je v kríze?“ pýta sa Štefanec. Podľa neho Slovensko potrebuje pre živnostníkov a malých podnikateľov znížiť daňové zaťaženie, zrušiť niektoré dane a zjednodušiť im život. „A toto je to, na čom do budúcna treba postaviť obnovu Slovenska. Som presvedčený, že sa to dá a chcem k tomu prispieť aj v europarlamente,“ uzavrel Štefanec.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

24. apríla 2016