Islamský štát zverejnil vraždu piatich britských špiónov

Zamaskovaný militant na nahrávke s britským prízvukom hovorí, že ich „opustila“ britská vláda.

Londýn 3. januára (WebNoviny.sk) – Extrémistická skupina Islamský štát (IS) zverejnila nové video, ktoré údajne zachytáva vraždu piatich „britských špiónov“ a obsahuje vyhrážky voči britskému premiérovi Davidovi Cameronovi v súvislosti s náletmi v Sýrii. Informovali o tom dnes na svojej webovej stránke britské noviny The Independent.

Na desaťminútovom videu, ktorého zverejnenie potvrdila aj spoločnosť SITE, monitorujúca džihádistov na internete, vidno piatich mužov v oranžových kombinézach, ako sa „priznávajú“ k špionáži v prospech britských tajných služieb. Nejde zrejme o britských občanov, ale ľudí zabitých za spoluprácu s koalíciou proti IS a poskytovanie fotografií a videozáberov z mesta Rakka, bašty tejto skupiny.

Zamaskovaný militant na nahrávke s britským prízvukom hovorí, že ich „opustila“ britská vláda. Camerona označil za „imbecila“ a „otroka Bieleho domu“, pričom „obyvateľom Británie“ odkázal, že IS „jedného dňa vpadne do vašej krajiny, kde budeme vládnuť podľa šaríe“ (islamského práva).

Hovorca britskej vlády sa zatiaľ nevyjadril k správam o videu, ktorého autentickosť nemožno nezávisle overiť.
The Independent dodáva, že analytici špecializovaní na Blízky východ hlásia prudký nárast počtu propagandistických videí IS po tom, ako iracká armáda koncom decembra opätovne dobyla mesto Ramádí. Zintenzívnenie takýchto aktivít, prinášajúcich zmes starých a nových záberov, je vnímané ako pokus odviesť pozornosť od tamojšej porážky IS.

Video: Islamský štát sa vyhráža britskému premiérovi

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

3. januára 2016