Islamský štát v Mósule vyrábal zbrane vo veľkom

Zistenia nasvedčujú tomu, že Islamský štát mal spoľahlivú zásobovaciu trasu medzi Tureckom a Irakom. ARBÍL/LONDÝN 14. decembra (Webnoviny.sk) – Džihádistická organizácia Islamský štát (IS) sa v irackom meste Mósul a jeho okolí venovala výrobe zbraní, a to v priemyselnom meradle. Na výrobu využívala komponenty dovážané väčšinou z Turecka. Konštatovala to vo svojej v stredu zverejnenej správe v Británii sídliaca organizácia Conflict Armaments Research (CAR), ktorá sa venuje monitorovaniu tokov zbraní vo svete.

Zistenia CAR nasvedčujú tomu, že IS mal spoľahlivú zásobovaciu trasu medzi Tureckom a Irakom, čo džihádistom umožnilo vyrábať v Mósule a okolí desiatky tisíc zbraní. Zverejnený dokument vychádza z analýzy zbraní nájdených priamo vo výrobných zariadeniach a na bojiskách počas operácie irackých vládnych síl, ktorá sa začala v októbri a jej cieľom je opätovné dobytie Mósulu.

Iracké jednotky v Mósule narazili na tvrdý odpor džihádistov a momentálne kontrolujú len asi štvrtinu územia mesta ovládaného doteraz IS.

Výkonný riaditeľ CAR James Bevan v správe upozorňuje, že schopnosť IS vyrábať zbrane sa ofenzívou vládnych síl na Mósul nezmenšila, pretože väčšine dobre vycvičených a vyškolených džihádistov sa podarilo z mesta ujsť do Sýrie a južného Turecka. Bevan uviedol, že džihádisti si vysoko cenia technické schopnosti a sú preto schopní urobiť čokoľvek, aby ich ochránili.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

14. decembra 2016