Islamský štát odsúdil 34-člennú koalíciu Saudskej Arábie

Islamská koalícia bude podľa slov saudskoarabského zástupcu, korunného princa Muhammada bin Salmána, sídliť v Rijáde a bude koordinovať protiteroristické akcie a vzájomnú pomoc v celom islamskom svete.

Dauha 20. decembra (SITA) – Extrémistická organizácia Islamský štát (IS) sa vyhrážala útokom na Saudskú Arábiu za jej „spolčovanie s križiakmi“. Kráľovstvo bohaté na ropu totiž nedávno oznámilo, že vytvorilo vojenskú koalíciu 34 islamských štátov, zameranú na boj proti terorizmu. Informovala o tom v sobotu tlačová agentúra Reuters.

V pravidelne, týždenne zverejňovanom článku, kde IS sumarizuje svojej vojenské aktivity, táto džihádistická skupina označila 34-člennú islamskú koalíciu za „hlupákov a bláznov“.

Islamská koalícia bude podľa slov saudskoarabského zástupcu, korunného princa Muhammada bin Salmána, sídliť v Rijáde a bude koordinovať protiteroristické akcie a vzájomnú pomoc v celom islamskom svete.
Sunnitský IS v článku s názvom „Aliancia prekvapujúcich spojencov Muhammada bin Salmána“ sa uvádza: „Táto aliancia bude s dovolením Alaha začiatkom pádu vlád utláčateľských tyranov v krajinách islamu.“
O úlohe islamskej koalície vládnu zmätočné názory a pochybnosti dokonca aj medzi samotnými jej členmi. Táto iniciatíva je všeobecne vnímaná ako snaha Saudskej Arábie upevniť si vedúce postavenie v sunnitskom svete proti šiitskému Iránu.

IS v ďalšom článku kritizoval účasť viacerých sýrskych povstaleckých skupín na nedávnom stretnutí v saudskoarabskej metropole Rijád – podľa IS len dokázali, že sú „neverci“.
Saudskú Arábiu postihla tento rok séria krvavých streleckých a bombových útokov a mnohé z nich sú pripisované práve Islamskému štátu.

Extrémistická organizácia sa ostro stavia proti vládcom v krajinách Perzského zálivu. Podľa názorov expertov sa IS pokúša rozdúchať konflikt medzi odnožami islamu na Arabskom polostrove, ktorý by vyústil do zvrhnutia vládnucich dynastií.
IS vyzval mladých saudskoarabských sunnitov, aby útočili na rôzne ciele, vrátane šiitov.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

20. decembra 2015