Islamisti opäť útočia v Palmýre, armáda vyslala posily

Džihádisti sa v piatok zmocnili viacerých sektorov ležiacich severozápadne a juhovýchodne od mesta známeho svojimi archeologickými náleziskami.PALMÝRA/DAMASK 10. decembra (WebNoviny.sk) – Sýrska vládna armáda v sobotu informovala o vyslaní posíl pre svoje jednotky v meste Palmýra, na ktoré vo štvrtok opäť zaútočili oddiely extrémistického Islamského štátu (IS). Počas výpadu sa islamistom podarilo preniknúť k hraniciam mesta, ktoré mali pod svojou kontrolou do marca tohto roku.

Islamisti sa prebojovali k bránam mesta

Džihádisti sa v piatok zmocnili viacerých sektorov ležiacich severozápadne a juhovýchodne od mesta známeho svojimi archeologickými náleziskami. Prudké boje sa v týchto lokalitách odohrávali aj v sobotu.

Veliteľ jednej zo sýrskych povstaleckých skupín pôsobiacich vo vidieckych oblastiach pri severosýrskom Aleppe podľa spravodajskej televízie France 24 potvrdil, že časť vládnych vojakov, ktorí boli nasadení do útoku na Aleppo, presunuli k ohrozenej Palmýre. Samotná vládna armáda nespresnila, aké posily k Palmýre vyslala.

Podľa riaditeľa Sýrskeho pozorovateľského centra pre ľudské práva (SOHR) Rámího Abdala Rahmána sa islamistom podarilo prebojovať k bránam mesta a o Palmýru sa vedú urputné pozemné boje. Dodal, že na pozície IS zaútočilo aj vládne letectvo.

Palmýru oslobodili v marci

Džihádisti z IS vo štvrtok podnikli aj časovo koordinované útoky na ropné a plynové polia v oblasti, pričom na viacerých úsekoch vytlačili vládne sily z ich pozícií. O život pritom prišli desiatky vojakov sýrskej vládnej armády. Podľa tlačovej agentúry Amák, napojenej na IS, islamisti postupujú smerom k letisku na východnom predmestí Palmýry, ktoré využívajú ruské sily pri podpore sýrskej armády.

Televízia France 24 v sobotu informovala, že koalícia vedená Spojenými štátmi v piatok oznámila, že mohutnom nálete zničila islamistom pri Palmýre 168 kamiónov s cisternami. Islamisti sa Palmýry zmocnili vlani v máji. Sýrska armáda mesto za pomoci náletov ruských lietadiel oslobodila v marci tohto roku.

Palmýra patrila k najzachovalejším archeologickým pamiatkam v arabskom svete a je zapísaná Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Islamisti však po dobytí mesta veľkú časť pamiatok zničili s odôvodnením, že ide o modlárske objekty. Okrem toho terorizovali aj miestne obyvateľstvo.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

10. decembra 2016