Iránsky vodca prepovedá Rijádu boží trest za smrť duchovného

An-Nimra považovaného sa vodcu hnutia za zrovnoprávnenie šiitskej menšiny v Saudskej Arábii popravili v sobotu spolu s viac ako 40 ďalšími osobami usvedčenými z terorizmu.

Dubaj 3. januára (WebNoviny.sk) – Iránsky najvyšší vodca Alí Chameneí odsúdil dnes znova popravu šiitského duchovného Nimra an-Nimra v Saudskej Arábii, pričom vyjadril presvedčenie, že tamojších politikov neminie „boží trest“. Ajatolláh stojaci na čele iránskeho šiitského režimu totiž považuje tento čin za „politickú chybu“, informuje agentúra Reuters s odvolaním sa na vysielanie iránskej štátnej televízie.

„Nespravodlivé preliatie krvi tohto utláčaného mučeníka bezpochyby čoskoro ukáže svoje dôsledky a boží trest postihne saudskoarabských politikov,“ citovala televízia slová Chameneího.

An-Nimra považovaného sa vodcu hnutia za zrovnoprávnenie šiitskej menšiny v Saudskej Arábii popravili v sobotu spolu s viac ako 40 ďalšími osobami usvedčenými z terorizmu. Podľa Chameneího však nie je pravda, že by tento duchovný „navádzal ľudí na pripojenie sa k ozbrojenému hnutiu alebo sa podieľal na tajnom sprisahaní“, ale iba „verejne vyjadroval kritiku na základe svojho náboženského zanietenia“.

Iránsky vodca v súvislosti s popravou Nimra odsúdil taktiež „mlčanie tých, ktorí tvrdia, že podporujú slobodu a demokraciu“, čo bolo zrejme narážkou na nevýraznú reakciu zo strany západných vlád.

Iránske revolučné gardy pred tým varovali vládnucu saudskoarabskú rodinu Saudov pred „krutou pomstou“ za sobotňajšiu popravu, ktorej výsledkom bude „pád tohto proteroristického a protiislamského režimu“.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

3. januára 2016