Inflácia v celej Únii posilnila, na Slovensku ceny klesli

V rámci eurozóny celkovú cenovú hladinu smerom nahor v auguste posunul segment reštaurácií a kaviarní.BRATISLAVA 15. septembra (WebNoviny.sk) – Medziročná inflácia v eurozóne sa v auguste stabilizovala na úrovni 0,2 %. V rámci celej Európskej únie ceny zrýchlili medziročný rast na 0,3 % z júlovej hodnoty 0,2 %. Medzimesačne ceny v eurozóne aj v celej EÚ v auguste posilnili zhodne o 0,1 %. Informoval o tom vo štvrtok štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

Na Slovensku v auguste ceny medziročne oslabili o 0,8 % po júlovom poklese o 0,9 %. Medzimesačne sa celková cenová hladina na Slovensku v auguste znížila o 0,1 %. Medziročne sa ceny znížili v dvanástich členských krajinách EÚ, pričom pokles na Slovensku bol tretí najvýraznejší za Chorvátskom (-1,5 %) a Bulharskom (-1,1 %). Najviac ceny medziročne stúpli v Belgicku (2 %), Švédsku (1,2 %) a v Estónsku (1,1 %).

V rámci eurozóny celkovú cenovú hladinu smerom nahor v auguste posunul segment reštaurácií a kaviarní, ktorý inflácii pridal 0,1 percentuálneho bodu (pb). Nasledovala zelenina a ovocie (zhodne 0,07 pb). Smerom nadol celkovú cenovú hladinu najviac posunul segment pohonných látok, ktorý inflácii ubral 0,35 pb. Nasledovali vykurovací olej a plyn (zhodne -0,12 pb).

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

15. septembra 2016